Брат и направи матурски фустан на својата сестра , родителите немале пари за да и го купат (ФОТО)

Родителите на матурантката Лу Аси немале пари да и купат матурски фустан, но нејзиниот брат Маверик доби генијална идеја. Тој реши да и помогне на својата сестра и сам да го дизајнира и да го шие фустанот.

Откако ја направил скицата, Маверик ги купил сите материјали со финансиска помош на хумани луѓе, па дури и рачно ги насликал деталите на фустанот. Тој работел две недели на фустанот, а кога конечно завршил, неговата работа остава без здив.

Лу, со голема сина наметка и круна на главата, изгледа како вистинска принцеза, а на матурата ги намами погледите на сите гости. Вистинскиот пример за братска љубов беше дополнително зајакнат со фактот дека матурата се одржа на Денот на вљубените.

Маверик го сподели со своите пријатели на Фејсбук целото искуство, па дури и ги постави сите фотографии што ги направил додека работел на фустанот. Иако многумина мислеле дека Маверик учи шиење, тој ги изненади сите кога откри дека е обичен студент по уметност и култура.

„Сестра ти е вистински среќник“, „Ти си иден моден дизајнер“, „Ова е вистинска љeубов“, се само неколку од коментарите оставени под објавата на Маверик.

Лу сепак не успеа да ја освои наградата за најдобар фустан на матурската, но таа вечер сигурно ќе и остане во најубаво сеќавање.

притисни ентер