Статуа на убиениот генерал Сулејмани поставени близу границата меѓу Либан и Израел

Голема статуа на генералнот на иранската армија Касем Сулејмани, кој беше убиен во американски воздушен напад во јануари, е поставена во јужен Либан, во близина на границата со Израел.

Статуата на командантот на елитната единица Кудс во селото Марун ал Рас ја поставиле членови на шиитската екстремистичка организација Хезболах која има поддршка од Иран.

Таа е на врвот на споменикот направен да биде дел од таканаречениот „музеј на отпорот“.

Фигурата на Сулејмани со рака покажува кон израелска територија, што се смета за алузија на планот на Хезболах за преземање на контролата врз северниот израелски регион Галилеја и клучната улога на единицата Кудс во подготовката на организацијата за потенцијален конфликт со еврејската држава, јавуваат израелските медиуми.

Сулејмани командуваше со единицата Кудс на Иранската исламска револуционерна гарда и ги надгледуваше иранските воени операции во Ирак и Сирија.

Тој и уште осум други луѓе беа убиени на 3 јануари во напад со дрон во близина на меѓународниот аеродром во Бадгад.

притисни ентер