Стотици илјади Германци ќе останат без работа поради електричните возила

Германија би можел да изгуби околу 410,000 работни места со префрлување на електрични возила до 2030 година, објави германскиот Ханделсблат, повикувајќи се на изјави од советник во германската влада.

Само 88.000 работни места се компромитирани во производството на мотори и менувачи, објави весникот, повикувајќи се на извештајот на Советот на германската влада за Националната платформа за иднината (НПМ).

Електричните мотори имаат помалку делови и бараат помалку одржување од моторите со внатрешно согорување и тоа ќе резултира во отпуштања, известува реномираниот економски весник.

Производството на возилата ќе биде дополнително автоматизирано и нема да биде доволно за да се одржи сегашниот број на работни места, ги цитира Ханделсблат зборовите на претседателот на НПМ, Хенинг Кагерман.

Во 2018 година, бројот на вработени во автомобилската индустрија во Германија се искачи на 834.000, што е највисоко ниво од 1991 година.

Најголемото германско здружение за автомобилска индустрија (ВДА), кое предупреди во декември за натамошно намалување на работните места во 2020 година како резултат на пад на глобалната продажба, рече дека проценките на НПМ се засновани на „нереално екстремно сценарио“, пренесува Ханделсблат, повикувајќи се на изјави на службени лица во ВДА.

Германската автомобилска индустрија, важен двигател на растот на најголемата економија во Европа, ги засилува плановите за воведување електрични возила под притисок на Европската унија (ЕУ) за понатамошно намалување на емисијата на јаглерод диоксид, потсетува Ројтерс.

Реми во Севиља, Шпанија и Полска без победник

Фудбалерите на Шпанија и Полска одиграа без победник во второто коло од Групата Е на Европскот првенство. 

Избраниците на Луис Енрике не успеаја да ја оправаат улогата на фаворит на дуеот во Севиља против вечерва солидната Полска.

Црвената фурија го отвори резуласки мечот со голот на Мората во 25 минута. Шпанија со водство од 1-0 го заврши првото полуврее. Но, во вториот дел проработе најдобриот европски стрелец. Капитенот на Послака Роберт Левандовски со својот првенец на ЕУРО во 54 минута го израмни резулатот на 1-1 и не дозволи нов пораз на Полска на првенството. По 2 кола во групата Е , Шведска е на водечката позиција со 4 бодови пред Словачка со 3. Шпанија е трета со 2 бода а Полска е четврта со 1 бод.

За патниците во нокаут рундата ќеодлууваат натпреварите Шпанија - Словачка и Шведска Полска.

Автомобил паднал на железничка пруга во Градско, повредени пет лица

Во Градско попладнево околу 19 часот, автомобил што се движел во близина на бензиска пумпа паднал од патот на железничката пруга. Повредени се пет лица.

Како што информириа за МИА д-р Василка Пановска Поп-Стефанова, началник на Брза Помош, повредените по укажаната помош се пренесени во Ургентниот центар на велешката болница.

Портпаролката на ЈЗУ Општа болница во Велес, Елеонора Јованова изјави дека кај сите повредени биле констатирани помали телесни повреди, по што се пуштени на домашни лекување.

Триесет и шестгодишник од Велес паднал од цреша

Триесет и шестгодишен велешанец попладнево паднал од цреша и се здобил со фрактури на ребра.

Елеонора Јованова, портпарол на ЈЗУ Општа болница во Велес за МИА информира дека попладне околу 19 часот, бил примен пациент кој паднал од цреша. Тој се здобил со фрактура на повеќе ребра. Бил снимен и му е укажан прва помош.

Повредениот е оставен на опсервација во Хируршкото одделение во велешката општа болница

притисни ентер