Манекенка во тешка состојба откако полугола паднала од прозорец на снег (ФОТО)

Руската манекенка Ксенија Пантус се бори за живот откако „ паднала полугола од прозорец“ во Москва, пренесува Дејли Меил.

21-годишната Ксенија паднала од прозорец од третиот кат од стан во сопственост на нејзиното момче Андреј Баков, внук на режисерот Никита Михалков.

Чистачите на улица ја нашле во грмушка каде лежела пет часа на -5 Целзиусови степени.

Манекенката се здобила со повреди на главата и градите и се скршени карлица, ребра и нозе.

Полицијата покрена прелиминарна истрага, а нејзината пријателка, манекенката Алесија Кафелникова откри дека Ксенија е пронајдена „без облека во грмушки недалеку од блокот на зградите каде, наводно, паднала“.

„Сите се молиме за неа. Таа не се сеќава на ништо друго освен на нејзиното име“, рече Кафелникова, додавајќи дека се сомнева за повредите на Ксенија.

„Јасно беше дека е скриена. Чистач ја нашол и повикал брза помош“, откри таа.

Таа ги негираше гласините дека нејзината пријателка се дрогирала.

„Ксенија не зема дрога, што значи дека ние и нејзиното семејство знаеме дека нешто не е во ред. Луѓето кои оделе на забава тврдат дека ја однеле кај нејзиното момче“, рече таа.

Полицијата веќе го сослуша нејзиното момче Андреј Баков, а Ксенија, во меѓувреме, претрпе две операции. Тој во моментов е во одделот за интензивна нега во московската болница. Нејзината мајка откри за руските медиуми дека нејзината ќерка е во „сериозна состојба“ и лекарите досега не дадоа никакви прогнози.

Наводно, постојат докази кои укажуваат дека Ксенија се обидела да се скрие во грмушките додека била во несвест.

Во карантин македонски државјани кои дошле од Авганистан, дел од нив позитивни на Ковид-19

Македонски државјани кои пристигнале од Авганистан се сместени во карантин бидејќи меѓу нив имало позитивни лица на Ковид 19, потврдија за МИА од Министерството за здравство.

– Македонски државјани се пристигнати од Авганистан. По добиени информации дел од нив се позитивни. Поради безбедност на граѓаните, во консултација со Комисијата за заразни болести и Државниот санитарен и здравствен инспекторат, вечерва ќе бидат во карантин, а утре епидемиолог ќе одлучи што понатаму, наведоа од Министерството за здравство. /МИА

Фото: Ким Кардашијан драстично го промени изгледот

Најпознатата американска старлета Ким Кардашијан драстично го променила својот изглед.

Ваква боја на косата Ким немала никогаш.

За само неколку дена по трет пат е главна тема во светскиот шоу-бизнис. Прво јавноста дозна дека Ким и нејзиниот сопруг Канје Вест станале милијардери, потоа дека можеби тие двајца наскоро ќе влезат во претседателскиот кабинет. Сега Ким е актуелна во медиумите поради тоа што станала црвенокоса.

Популарната старлета со бујни облини на својот профил на Инстаграм објавила селфи на кое ја по прв пат ја покажала новата боја на косата.

Видео: Китови во Јадран!?

Во близина на брегот на Јадранското море во Хрватска забележани биле две големи суштества, два кита.

Залутаните китови предизвикале страв меѓу туристите во Корчула. Китовите пливале на околу 150 метри оддалеченост од брегот во близина на стариот град во Корчула.

Огромните цицачи кратко пливале крај брегот и потоа го продолжиле својот пат кон отвореното море.

Појавата на китови во близина на брегот предизвикала страв меѓу туристите.

-Некои коментирале дека веќе нема да влезат во морето и да пливаат.

Покрај во Корчула китовите биле видени и од месното население и туристите во Ново Винодолско.

притисни ентер