И Македонија ќе го бојкотира доделувањето на Нобеловата награда за литература

И Македонија се солидаризира со петте балканските земји, кои одлучија денеска да го бојкотираат доделувањето на Нобеловата награда за литература на контроверзниот австриски писател Петер Хандке.

Од МНР за Канал 5 ја потврдија информацијата, но не ги наведоа причините за неприсуството во Стокхолм, иако е повеќе од извесно дека и Македонија го следи примерот на Косово, Албанија, Босна и Херцеговина, Хрватска и Турција, кои ја бојкотираат церемонијата во Шведска поради ставовите на Хандке во минатото, кој јавно застануваше зад режимот на Милошевиќ и неговите воени активности во регионот. Благодарност до Димитров јавно упати косовскиот колега, Беџет Пацоли.

-Благодарност до Никола Димитров за бојкотот на церемонијата на доделување на Нобеловата награда на Питер Хандке. Македонија застана со нас во најтешките периоди во 98-ма и 99-та година кога Милошевиќ ги изврши злосторствата на Косово. Хандке не застана покрај жртвите, туку покрај Милошевиќ., напиша косовскиот министер за надворешни Пацоли на Твитер

77—годишниот Хандке е драмски писател, романсиер и поет, а признието за литература го навлече гневот во повеќе земји. Во центарот на Сараево денеска осамна билборд со порака до Нобеловиот Комитет „Засрамете се“, како потсетување на ставовите на Австриецот дека го оправдувал геноцидот во Босна. Хандке во март 2006-тата присуствуваше и на погребот на Милошевиќ, од каде одржа и говор.

-Јас знам дека не ја знам вистинната. Но гледам, слушам и чувствувам. Затоа сум денес присутен близу Југославија, близу Србија, близу до Слободан Милошевиќ., изјави Петер Хандке (март 2006)

Жестока реакција денеска упати и турскиот претседател Ердоган, кој како што рече, доделувањето наградата на расист, кој го негира геноцидот во Босна и Херцеговина е признание за кршење на човековите права.

Фото: Јелена Карлеуша во провокативен фустан на роденденот на Наташа Беквалац

Јелена Карлеуша го почитувала кодексот на облекување па дошла облечена во бела боја.

Пејачката Наташа Беквалац синоќа го прослави својот 40ти роденден на својот имот, каде освен нејзиното семејство и пријателите, на нејзината веселба присуствуваа и колегите од естрадата.

Јелена Карлеуша и беше гостинка на Наташа, а на роденденот пристигна во многу провокативно изјадание.

Јелена Карлеуша го почитувала кодексот на облекување па дошла облечена во бела боја. Поточно во фустан кој привлекува многу внимание.

Британија: И понатаму повеќе од 6.000 заразени на дневно ниво

Во Велика Британија се забележани 6.042 нови случаи на Ковид-19, од чии последици починале 34 лица.

Во Велика Британија од почетокот на пандемијата со коронавирусот се заразиле 429.277 луѓе, додека од последиците на заразата до сега починале 41.971 пациент, пишува „Гардијан“.

Во петок во Велика Британија е пријавен нов рекорден број на заразени во еден ден- 6.874, додека претходниот рекорд е забележан во четврток, кога коронавирус е потврден кај 6.643 лица.

Бела ноќ по 16-ти пат се одржува во Скопје

Културната манифестација бела ноќ, која веќе прерасна во традиција, по 16-ти пат, денеска  се одржува во Скопје.

Централниот настан скопските евергрини вечерва е пред спортскиот центар Борис Трајковски каде настапуваат повеќе естрадни уметници.

Влезниците за „скопските евергрини“ пред СРЦ Борис Трајковски и концертот на платото пред МКЦ, се бесплатни.

Со почитување на мерките и препораките на министерството за здравство и Град Скопје за заштита од пандемијата од коронавирусот, настаните од белата ноќ денеска почнаа од 19:00 часот и ќе траат до полноќ, а и работното време на локалите нема да биде продолжено после 24:00 часот, нешто што беше вообичаено за минатите -бели ноќи.

притисни ентер