Преку заеднички часови до поголема етничка интеграција на младите во Скопје

Во учебната 2018/2019 година, заедничките часови се реализирале во четири средни стручни училишта во Град Скопје .

Градот Скопје заедно со Министерството за образование и наука и претставниците на УСАИД и ОБСЕ, како и Македонскиот центар за граѓанско образование денеска ја претставија завршницата на проектот за интегрирано образование, односно за изведување заедничка настава на деца кои редовната настава ја посетуваат на различен јазик.

Во учебната 2018/2019 година, заедничките часови се реализирале во четири средни стручни училишта во Град Скопје – СЕПУГС „Арсени Јовков", АСУЦ „Боро Петрушевски", СУГС „Браќа Миладиновци" и СГГУГС „Здравко Цветковски". Оваа учебна година се вклучиле и две дополнителни училишта: СУГС „Јосип Броз Тито" и СУГС „Димитар Влахов".

Целта на заедничките часови во редовната настава во кои учествуваат млади од различни етнички заедници е да се подобри меѓуетничката соработка и интеграција меѓу нив, како и да се зајакнат нивните граѓански и демократски вредности. Во второто полугодие на учебната 2018/2019 година се реализирале над 700 заеднички часови во кои учествувале над 450 ученици.

Идејата, како што рече денеска градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов на промотивниот настан „Заеднички часови со ученици кои учат на различни наставни јазици во градот", е во сите училишта во текот на наредните пет години да вклучат што е можно поголем број ученици.

Тој посочи дека запознавањето едни со други ќе овозможи да се надминат стереотипите и во целост да заживее концептот на „Едно општество за сите". Од тие причини, информира Шилегов, Град Скопје ја усвои Стратегијата за интегрирано образование што треба да се имплементира во наредните пет години.

– Конечно да успееме наместо делење на децата по национална основа во различни смени и училишта, образовниот процес во средните училишта во нашиот град да се одвива заеднички без оглед на тоа на кој наставен јазик децата го изучуваат образовниот процес. Ова за мене не е амбициозна програма, туку е неопходност што како држава и општество мора да ја спроведеме, рече Шилегов.

Министерот за образование и наука Арбер Адеми, пак, рече дека со конретни чекори даваат придонес во зајакнување на меѓуетничката толеранција и интеграција и во областа на образованието.

– Ова е еден наш голем прироритет кој е предвиден и во новиот Закон за основно образование.При креирањето на образовните политики и практики неретко се соочуваме со ситуации во кои треба да се донесат храбри, но вистински одлуки. Токму таква беше и оваа одлука, односно активност за одржување заеднички часови во редовната настава со учениците кои учат на различни наставни јазици. Градењето на едно општество за сите заедници и негувањето хармонични односи кои се темелат на почитување на различностите се всушност меѓу основните начела и во новиот Закон за основно образование, рече Адеми.

Филипче: Клиниката за пластична хирургија е целосно реновирана, досега се подобрени условите во 32 јавно-здравствени установи

Универзитетската Клиника за пластична и реконструктивна хирургија е целосно реновирана, соопшти Министерството за здравство.

Комплетно е обновен хируршкиот инструментариум, апаратурата за електро хирургија, неуростимулација и друга специфична апаратура. Третманот на пациентите и квалитетот на услугата е подигнат на високо ниво согласно највисоката медицинска пракса. Со ова, исполнети се сите услови за спречување на интрахоспитални инфекции согласно стандардите на Светската здравствена организација.

„Ги подобривме условите во 32 јавно-здравствени установи. Клиниката за пластична и реконструктивна хирургија е една од тие институции, каде менаџерскиот тим веднаш почна со реновирање и овозможување подобар третман за пациентите. За многу краток период направивме вистински пресврт во јавното здравство. Како никогаш досега инвестиравме во инфраструктура, нова медицинска опрема и вложување во човечкиот капитал. Вакво зголемување на платите како сега немало никогаш во земјава. Горд сум што здравствените работници се мотивирани за работа. Само преку зголемување на платите и подобрување на условите за работа можеме да ги задржиме во нашата земја“, изјави министерот Филипче.

ВМРО – ДПМНЕ : Само силна индустрија значи силна економија

ВМРОД-ДПМНЕ се обврзува на реиндустријализација на Македонија, ќе  се насочиме на градење на конкурентски предности на домашните компании во преработувачката индустрија, се наведува во партиското соопштение.

Врз база на претходно изработени дијагностички студии и инвестициски планови ќе бидат креирани програми и мерки за финансиска поддршка за инвестиции на оние компании чии инвестициски планови покажале најголем потенцијал за успех во градење на конкурентски предности за извоз.

Финансиската поддршка ќе биде целосно мониторирана во насока на обезбедување целосна транспарентност и ќе биде евалуирана во процесот на негова реализација со цел да се обезбеди сигурност дека се остваруваат поставените цели во инвестициските планови.

Таквата финансиска поддршка ќе биде во насока на:

• Трансфер на нови технологии (опрема и машини);

• Купување на лиценци и франшизи;

• Градење на know-how работни практики;

• Воведување на нови производни линии или подобрување на постоечките производни процеси;

• Креирање на нови бизнис и организациски модели;

• Воспоставување на современи менаџмент системи за квалитет и стандардизација

• Спроведување на истражување на пазарот, маркетинг стратегии и други промотивни активности за настап на странски пазари.

Мерката ќе подразбира финансиска поддршка од 30-50% од вкупната инвестиција, но не повеќе од 200.000 евра по компанија. Се предвидува поддршка на повеќе од 150 компании годишно. Компаниите ќе имаат обврска да ги зголемат платите на своите вработени за минимум 5% една година по завршување на инвестицискиот проект.

ВМРО-ДПМНЕ се обврзува на обнова на Македонија, на враќање на надежта во државата и правниот систем.

СДСМ покажа дека можат единствено повеќе криминал, можат единствено повеќе корупција и можат само порази. Да ставиме крај на виткањето на кичма. Исправи се Македонијо! Одбери обнова!

Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

Продолжува претставувањето на изборните понуди на партиите пред граѓаните

Предизборната кампања на партиите за предвремените парламентарни избори кои треба да се одржат на 15 јули е на средина. 

Тие своите изборни програми и денеска ќе ги претстават на средби со граѓаните, во помал формат, отколку што тоа беше случај на преходните избори, согласно здравствените протоколи поради кризата предизвикана од кронавирусот.

СДСМ и Коалцијата „Можеме" денеска се во Чаир и Пробиштип, а ВМРО-ДПМНЕ и коалцијата за „Обнова на Македонија" ќе бидат во посета на Прилеп, Кривогаштани и Крушево.

Караванот на Единствена Македонија и Коалицијата „Никогаш северна – само Македонија" ќе оствари средби со жителите на општините Росоман, Кавадарци и Неготино.

Лидерот на СДСМ Зоран Заев синоќа пред граѓаните истакна дека ги отвориле вратите кон ЕУ и НАТО, со, како што рече, обезбеден идентитет и признат јазик.

-Нашиот народ денес е исправен, горд со кренато чело. Успеавме да докажеме дека политиките на пријателство и мостови на соработка беа поздравени од целиот демократски свет. И сега кога успеавме да ги решиме сите отворени прашања што ги имавме, ја исполнивме првата стратешка цел и станавме членка на НАТО. Ја исполнивме втората стратешка цел да добиеме одлука за почеток на преговорите. Сега имаме само пријатели насекаде. Сега имаме само помош од целиот свет. Можеме и повеќе и подобро. Сакам да бидете горди заради тоа што целата вистина е на повидок пред сите вас, порача Заев од Крива Паланка.

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски е убеден дека коалицијата што тој ја предводи, со поддршка на народот убедливо ќе победи на претстојните парламентарни избори. Потоа, рече, сите заедно да ги засукаме ракавите и да работиме за обнова на Македонија каква што сме наследиле и каква сакаме да им оставиме на идните поколенија.

-Изминатиот период чекоревме полека за да не паднеме, за да не се враќаме неколку чекори наназад и да мора да почнуваме се одново. Меревме, премерувавме носевме одлуки кои можеби секогаш не беа допадливи, но, тоа беа одлуки кои нас не донесоа до крајната цел, а тоа е што побргу да ни се случат предвремени парламентарни избори, рече Мицкоски пред граѓаните во општина Кисела Вода.

Претседателот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети синоќа во Кичево пред членовите и симпатизерите на партијата го претстави Насер Зибери, кандидатот што го номинираше ДУИ за прв премиер Албанец, на парламентарните избори што ќе се одржат на 15 јули.

-Оваа земја имала нобеловци албанци како што се Мајка Тереза и Ферид Мурати. Со нив нашата земја се гордее како што ќе се гордее и со премиерот албанец бидеќи тој ќе работи во интерес на сите кои живеат во оваа држава. Имаше противење и во времето на изборот на Дехари за градоначалник на Кичево но денеска сите увидоа дека во Кичево се живее сложно, без разлика на етникумот кому му припаѓаат. Затоа и оваа наша најнова идеја ќе биде во интерес на еднаквоста се разбира ние ќе продолжиме и во други сфери за да работиме во интерес на сите граѓани, рече меѓу другото Ахмети во Кичево.

Коалицијата „Сега е време" синоќа одржа централен митинг во Струга. Од таму претседателот на Алијанса за Албанците Зијадин Села им одговори на Заев и Мицковски за, како што рече, нивната идеја за размена на пратеници за да не бидат условени од Албанците да формираат влада.

– Слушам дека Заев и Мицковски се подготвени да формираат македонска влада, еве ви кажувам многу јасно и отворено, ако создадете влада само со македонски претставници ние ќе ја создадеме нашата албанска влада, рече тој.

Коалицијата „Можеме" е концепт на напредок, развој и заложба за обезбедување подобра иднина за граѓаните на Северна Македонија, напиша тој.

Кандидатот за пратеник од платформата „Македонски концепт" Петар Богојески од Крушево порача дека очекува сите крушевчани без разлика ма нивната приоадност да гласаат за македонски концепт.

– Никој повеќе и подобро не може да се грижи од мене за Крушево, кој сум родум од тука. Крушево е иселено и осиромашено. Потребна е владина програма која ќе ги задржи младите овде, рече Богојески.

Носителот на листата во третата изборна единица од Левица Борислав Мрмов од Делчево најави поголема заштита на работничките права.

-По претстојното, како што рече, влегување на Левица во парламент најави поголема поддршка за работничките права, особено за текстилниот сектор каде, во Делчево под носот на инспекторите и локалните власти се случува кршење на работничките права.

Македонската конзервативна партија Интегра денеска на градскиот плоштад во Куманово оствари средби со граѓаните на кои партискиот лидер Љупчо Ристовски и носителот на листата во ИЕ2, Александар Главинов ја презентираа програмата „Нова македонска ренесанса како визија за подобар живот во Македонија".

Тие понудија проекти од речиси сите области кои ќе им овозможат подобар живот на граѓаните, туризам, инвестиции, иновации./МИА

притисни ентер