Археолозите открија дрвени саркофази во Египет стари 3 500 години (ВИДЕО)

Археолозите откриле дрвени ковчези во градот Луксор во јужен Египет, стари околу 3500 години, соопшти египетското Министерство за антиквитети.

Францускиот археолошки тим во некрополата на ал-Асасиф ги откри зачуваните сарофази.

Три од нив се од 18-та династија (1550–1295 п.н.е.) и се добро зачувани со шарени украси и хиероглифи, рече шефот на египетскиот совет за антиквитети Мустафа Вазири.

Двата ковчези се долги 190 и 195 сантиметри и биле наменети за две жени, а третиот е долг 190 сантиметри, според портпаролот на советот на Луксор, Фати Јасин.

Египет направи серија откритија во последните неколку месеци што би можеле да помогнат во заживување на замрениот туризам, главниот извор на приход на земјата.

Туристичката индустрија е силно погодена од немирите од почетокот на 2011 година против египетскиот диктатор Хосни Мубарак.

Во саботата, Министерството објави дека откриле серија мумифицирани животни кај некрополата Сакари близу Каиро, вклучувајќи свети птици и пет големи мачки. Според првичните тестови, тоа биле младенчиња лавови.

Во октомври, Египет објави дека во Луксор биле откриени 30 добро сочувани дрвени ковчези со мумии стари до 3000 години.

Затворени училишта и попречен сообраќај поради обилни врнежи од снег во Техеран

Отежнато е движењето по улиците, попречен е и воздушниот сообраќај, затворени се училишта.

Обилните снежни врнежи ги обелија улиците во Техеран, отежнувајќи им го на жителите секојдневието во градот, известуваат градските власти.

Снегот започнал да паѓа рано наутро и веднаш го попречил движењето во главниот град.

Сите летови или доцнат или се откажани.

Заради обилниот снег затворени се и сите училишта во главниот град и во некои околни подрачја.

Обилниот снег ќе продолжи да паѓа до утре.

Без струја утре дел од Драчево и Ѓорче Петров

Поради технички зафати во електродистрибутивната мрежа утре во одредени временски интервали без струја ќе останат дел од жителите во Драчево и Ѓорче Петров.

Од 08:30 до 15:30 часот без струја ќе бидат дел од улиците Иван Хаџиниколов (поранешна Ратко Митровиќ), Скендербег и Радое Дакиќ  во населбата Драчево, а од 9 до 15 часот дел од улиците Ибе Паликуќа, Кичевска и Зејнел Ајдини во општина Ѓорче Петров./МИА

Полицијата во Хонг Конг со солзавец ги растерува демонстрантите

Полицијата на денешните протесни користеше солзавец за да ги растера илјадниците антивладини демонстранти кои се собраа во Хонг Конг.

Пред да започнат демонстрациите, полицијата интервенирала кога митингот прераснал во импровизиран марш. Видено е како неколку полициски единици апсат демонстранти.

Организаторите на почетокот побарале дозвола за марш, но полицијата се согласила само на статичен митинг во паркот, велејќи дека изминатите маршови се  претвориле во насилство.

притисни ентер