Во Германија се бараат носачи на ковчези

Носачи на мртовечки ковчези е професија во изумирање во Германија , па празните емста ги поплнуваат пензионери и студенти , додека никој не сака да ја работи оваа работа.

,,Нивниот недостиг сè уште не предизвикало одложување на погреб, изјави Кристијан Јагер, директор на Здружението на погребници на Северна Рајна-Вестфалија.

,,Порано беше вообичаено пријателите или роднините да ја преземаат оваа задача додека семејствата живееја близу.Сега се ангажираат пензионери или студенти кои сакаат да заработат екстра пари како носачи на ковчези, рече Јегер.

Постарите носачи, сепак, имаат свои проблеми, вели Мајкл Ваш од погребна компанија во Дортмунд. ,,Луѓето денес се многу потешки и, заедно со цвеќиња и ковчегот, шестмина носачи честопати треба да подигнат 200 килограми.”

Во Германија погребните компании не ангажираат свои носачи затоа што финансиски не им се испалтува.

Покрај тоа, бројот на полагање урни по кремирање значително се зголеми за околу 70 проценти, соопшти Федералната федерација на германски погребници. Во овие случаи, урната обично ја носи свештеник или член на семејството , поради недостиг на вработени носачи.

Во Дебар и Центар Жупа навреме отворени сите гласачки места

Во Дебар и Центар Жупа во седум часот се отворенисите 43 гласачки места каде до 21:00 часот своето право на глас треба да го остварат 25.825 граѓани.

Гласањето се одвива според предвидените протоколи, без никакви проблеми.

Споредено со последните претседателски и вонредни избори за градоначалник, одржани минатата година, во единствениот избирачки список се запишани 298 лица повеќе, од нив 190 се во општина Дебар додека останатите 108 во општина Центар Жупа.

-Во нашата општина се гласа на 27 избирачки места,кои навреме беа отворени. Во единствениот избирачки список запишани се 18.764 граѓани со право на глас. Во понеделникот,гласаа 15 болни со Ковид-9 и лица во самозолација, додека вчера 28 болни и немоќни лица,изјави за МИА,Елмира Бакали потпретседателка на Општинска изборна комисија во Дебар.

Во соседната општина Центар Жупа се гласа на 16 изборачки места.

-Во единствениот избирачки список за општина Центар Жупа запишани се 7.061 граѓанини со право на глас. Кај нас немаше пријавени лица за гласање во понеделникот,додека

вчера гласа четири болни и немоќни лица,изјави Еран Зубер,претседател на ОИК.

И двете општини се дел од изборната единица број 5.

Поголемиот број од гласачките места за првпат се во оваа изборна единица,бидејќи до сега беа дел од ИЕ 6. Неколку гласачки места од Дебар во петката за првпат беа минатите парламентарни избори, додека Центар Жупа целосно во петката е од претходно.

Дневен хороскоп за 15. јули 2020 година

Дневен хороскоп за среда, 15. јули 2020 година. 

Рак 22.6-22.7.

Љубов

Не е потребно да ви се даваат дополнителни информации , бидејќи самите разбирате во која насока треба да делувате за да се подобри односот. Следете ја интуицијата.

Кариера

Можно е надредениот да ви се довери и да го покаже неговото ранливо лице. Вие сте како карпа на која сите може да се потпрат.

Здравје и совет

Издржете.

Лав 23.7-22.8.

Љубов

Веројатно денеска ќе бидете сентиментална душа , подложна на чувствителност и ранливост.

Кариера

Во своите деловни комуникации ќе покажете ретко видена сериозност. Некои од соработниците дури и ќе се плашат од вас.

Здравје и совет

Преодна психичка нестабилност.

Девица 23.8.-23.9.

Љубов

Денеска би можеле со непромислени постапки да ја изненадите , па дури и да ја повредите другата страна, па внимавајте како се однесувате.

Кариера

Се отвораат нови можности за соработка , но само ако постапувате професионално и одмерено.

Здравје и совет

Душевен немир што набргу ќе помине.

Вага 24.9.-23.10

Љубов

Вашето главно двоумење денеска ќе биде дали да играте со отворени или со затворени карти. Во секој случај , ќе бидете доследни.

Кариера

Финансиските прашања ќе ви одземат голем дел од работното време. Ќе комбинирате она што никој до сега не успеал да го направи и тоа успешно.

Здравје и совет

Внимавбајте да не се сплеткате.

Шкорпија 24.10-22.11.

Љубов

Нема да се збуните , доколку другата страна малку ве испровоцира. Напротив, тоа ќе го искористите за уште повеќе да ја зацврстите врската.

Кариера

Една тајна има голема тежина , а вие ќе ја чувате знаејќи колку вреди. Денеска во себе ќе размислувате за тоа.

Здравје и совет

Чувствителност на бубрезите.

Стрелец 23.11.-21.12.

Љубов

Ќе ве заинтригира едбна секојдневна ситуација, зашто во неа ќе видите голем љубовен потенцијал.

Кариера

Подготвени сте за промени за разлика од вашите колеги. За нив тоа ќе биде нестварно , па ќе мора да ги убедувате.

Здравје и совет

Постои можност за настинка.

Јарец 22.12.-20.1.

Љубов

Би можеле едноставно премногу да се трудите околу личноста која ја сакате, а сето тоа би можело да биде закочено и неприродно. Опуштете се.

Кариера

Ќе биде затегнато на работното место , зашто ќе треба да решите еден проблем што доволно долго ве мачи.

Здравје и совет

Изразите го својот став и борете се.

Водолија 21.1.-19.2.

Љубов

Уште сте подготвени за многу нова љубов , а не авантури , а во тоа денеска ќе ви помагаат пријателите. Оние во врска се одлично.

Кариера

Нема друго , туку да ги засукате ракавите и да се фатите за работа. Не сметајте на попусти , туку напротив , ќе се очекува многу од вас.

Здравје и совет

Одморете се во слободното време.

Риби 20.2.- 20.3.

Љубов

Некои ќе ја стават саканата личност на врвот на своите вредности , но при тоа нема да ја запостават ниту кариерата. Ќе успеете сето тоа среќно да го споите.

Кариера

Денеска ќе бидете посветени на своите надредени , кои ќе покажат дека некои работи ги прават полошо од вас . Помогнете им.

Здравје и совет

Преоден стрес.

Овен 21.3-20.4.

Љубов

Ако сте во отуѓена или во воинствена фаза со другата страна , денеска кон сите работи ќе им приоѓате лежерно , а ќе постои и одредена блискост.

Кариера

Се чини како другите денеска да водат главен збор , па на вас останува мудро да се прилагодите . Бидете трпеливи.

Здравје и совет

Радувајте му се на секој убав момент.

Бик 21.4- 20.5.

Љубов

Веројатно со интензивни забави ќе се обидете да ги оттргнете грижите што ве задушуваат. Можно е излегување и луд провод без емотивно исполнување.

Кариера

Сега ви е веќе сосема јасно дека не го држите конците во своите раце, но тоа не ве загрижува толку колку прашањето до кога ова ќе трае.

Здравје и совет

Бидете умерени.

Близнаци 21.5.-21.6.

Љубов

Самите на себе се чудите како ви оди добро, па си дозволувате и по некој непромислен потег. Бидете благодарни за она што го имате.

Кариера

Кога не би имало барања и деловни планови , секој би работел што сака , но резултатите би биле лоши. Треба повеќе да соработувате.

Здравје и совет

Прошетајте се на воздух.

Во Битола почна изборниот процес

Во Битола точно во 7 часот се отворени сите избирачки места и почна изборниот процес за вонредните парламентарни избори.

Во единствениот избирачки список евидентирани се 81.488 лица со право на глас, изјави за МИА Весна Томовска, претседател на ОИК-Битола.

-Во Битола и битолско регистрирани се 170 избирачки места, а согласно изборниот законик ќе се гласа на 169 избирачки места затоа што едно избирачко место од село Злокуќани е поместено во селото Бистрица. Изборниот процес почна точно во 7 часот и се одвива без проблеми, исто како што во претходните два дена без проблеми се одвиваше гласањето на лицата заразени со Ковид-19, како и вчерашното гласање на болни и изнемоштени лица, лица сместени во старски дом и лица кои се на издржување на казна затвор, потврди Томовска.

притисни ентер