Хајабуса-2 се враќа на Земјата – успех на јапонските научници (ВИДЕО)

Јапонските научници забележаа историски успех , кога вселенското летало Хајабуса-2 го напушти астероидот во далечен дел од вселената и тргна на патување долго една година кон Земјата.

Вселенското летало денеска ја напушти орбитата околу Рјугу со примероци земени од астероидот.

Хајабуса-2 се очекува да се врати на Земјата кон крајот на 2020 година, завршувајќи ја својата успешна повеќегодишна мисија.

Јапонската вселенска агенција „Јакса“ соопшти дека собраните примероци може да фрлат светло на потеклото на Сончевиот систем.

Хајабуса-2 ја почна мисијата во 2014 година. Три и пол години подоцна, стигна до астероидот Рјугу, кој се наоѓа на околу 300 милиони километри од Земјата.

По неговото пристигнување во јуни 2018 година, леталото направи двапати снимања, прибирање податоци и примероци од карпите на Рјугу - примитивни остатоци од вселенски карпи од раните денови на Сончевиот систем.

Тие се првите подземни примероци собрани од астероид во вселенската историја.

Хајабуса-2 се очекува да се врати на Земјата во декември 2020 година, испуштајќи капсула со примероци од карпи во пустината во Јужна Австралија.

Едногодишното враќање е многу пократко од три и пол години што му беа потребни на вселенското летало за да стигнат до Рјугу, благодарение на тоа што астероидот сега е многу поблизу до Земјата отколку што беше во 2014 година.

Србија и Косово од септември во Белата куќа продолжуваат со преговорите

Косовските и српските власти ќе се состанат во Белата куќа на почетокот на септември, како дел од напорите на Вашингтон да помогнат во нормализирањето на односите меѓу Приштина и Белград.

Премиерот на Косово, Авдулах Хоти и српскиот претседател Александар Вучиќ, го потврдија состанокот на 2-ри септември во Вашингтон, откако првиот обид да се сретнат српските и косовските лидери во Белата куќа во јуни не успеа.

Косовскиот претседател Хашим Тачи ја откажа посетата на Вашингтон, откако против него беше покренато обвинение за воени злосторства.

Дваесет години по завршувањето на конфликтот (1998-99) односите меѓу Приштина и Белград остануваат затегнати, а Србија одбива да ја признае независноста на својата поранешна провинција со мнозинство Албанци, прогласена во 2008 година.

Европската унија преговара за нормализирање на нивните односи скоро десет години.

Неодамна, Соединетите држави станаа поактивно вклучени во процесот, особено Ричард Гренел, специјалниот пратеник задолжен за косовското прашање назначен од претседателот Доналд Трамп.

Ричард Гренел напиша на Твитер дека се „задоволни што го најавија состанокот на лидерите на Косово и Србија на 2 септември во Белата куќа“.

Премиерот на Косово, Авдолах Хоти оцени дека состанокот ќе биде посветен на „големи планови што ќе ги променат економските перспективи на Косово и регионот“.

Александар Вучиќ потврди на ТВ-каналот Пинк дека ќе учествува на тој состанок каде ќе се разговара за економијата.

Хашим Тачи не учествува во преговорите затоа што е обвинет пред Специјалното обвинителство (СПО) во Хаг за убиство на голем број луѓе во време кога тој беше еден од клучните команданти на Ослободителната војска на Косово (ОВК).

Тачи претходно ја отфрли можноста за вмешаност во воени злосторства.

Работник од Прилеп почина од повреди на работното место

Д.К. (64) од Прилеп, вработен во приватна фирма во прилепското село Бела Црква бил повреден и починал на местото на незгодата додека извршувал работни задачи.

Како што соопшти МВР, настанот бил пријавен вчера околу 09.00 часот во Полициската станица во Прилеп.

Увид на местото на настанот извршиле екипа од ОВР Прилеп и јавен обвинител, по чија наредба телото на починатиот било дадено на обдукција./МИА

Велес ќе добие модуларна монтажна КОВИД болница

На Велес му се доделени модуларни елементи, кои се странска донација, за изградба на модуларна монтажна КОВИД болница со капацитет од 33 болнички легла. 

Ќе биде изградена на парцела до хелиодромот над Хирушките амбуланти на ЈЗУ Општа болница, на местото познато како „Германски гробишта", информира на денешната прес-конференција градоначалникот на Велес, Аце Коцевски.

– Во наредниот период ќе се бара решение како да се завршат инфраструктурните работи за да може да дојде до монтирање на елементите. Локацијата која е одредена за оваа намена е парцелата лево од Инфективното одделение веднаш до хелиодромот над Хирушките амбуланти на ЈЗУ Општа болница, Велес, изјави Коцевски.

Тој посочи дека Велес е една 16 општини каде треба да се распределат модуларните КОВИД болници.

Тој информира дека за оваа намена на барање на Министерството за здравство, општините треба да го бетонираат платото и да обезбедт приклучок на водоводна и канализациона мрежа, иако болниците се национални, а не локални установи и тоа не е надлежност на локалните самоуправи.

– Ние за жал немаме предвидено таква ставка во буџетот и допрва треба да бараме решение како да обезбедиме средства за да ги извршиме нашите надлежности или треба да ја известиме Владата и Министерството за здравство дека не можеме да обезбедиме такви средства. Причината е затоа што финансиската состојбата на Општината станува критична поради состојбата со КОВИД-19 и по последиците од невремето, а кои ни одземаа допонително финансиски средства. Така што ќе мора да правиме или со ребаланс на Буџетот или со измена на програмите, да обезбедиме средства за оваа болница, појасни Коцевски. /MИА

притисни ентер