„Само Вистина“ со Љубиша Николовски и Сотир Костов

Во вечерашната „Само Вистина“ дебатираа Љубиша Николовски и Сотир Костов.

- СДСМ е ненародна партија која мораше да издејствува гаранции дека сигурно ќе влеземе во ЕУ и НАТО па дури тогаш да го менува името на Република Македонија, рече вечерва во „Само вистина“ политичкиот аналитичар Сотир Костов. Новинарот Љубиша Николовски пак смета дека иронија е што опозициската десничарска партија ВМРО-ДПМНЕ се повикува на историски документи создадени од некогашната комунистичка власт

Дел од вечерашната #СамоВистина со Љубиша Николовски и Сотир Костов    

- Вечерашните гости во „Само вистина“, политичкиот аналитичар Сотир Костов и новинарот Љубиша Николовски имаа различни мислења за тоа каква предизборна кампања не очекува. Костов предвидува дека таа ќе биде една од највалканите до сега а Николовски вели дека во говорите на партиите сепак ќе доминираат економијата и ЕУ и НАТО

Дел од вечерашната #СамоВистина со Љубиша Николовски и Сотир Костов     

- Во вечерашното издание на „Само вистина“ анализирајќи зошто Македонија не доби датум за преговори двајцата соговорници, новинарот Љубиша Николовски и политичкиот аналитичар Сотир Костов имаа спротивставени мислења кој е виновен што Македонија остана пред портите на Европа

Повеќе детали погледнете во најновото издание на „Само Вистина".

Доделување на државната награда „Св. Климент Охридски" за 2019 година

Во Собранието на Република Македонија денеска ќе биде доделена државната награда „Св. Климент Охридски" за 2019 година.

Оваа награда се доделува за долгогодишни остварувања во областа на воспитанието, образованието, културата, уметноста, здравството, заштитата и унапредувањето на човековата околина и во социјалната дејност од јавен интерес на државата.

Одборот за доделување на државната награда „Св. Климент Охридски" соопшти дека за остварување во областа на воспитанието и образованието наградата му се доделува на проф. д-р Агим Паљоска, албанолог.

Наградата за остварување во областа на културата и уметноста им се доделува на Димитар Башевски, писател, Весна Ѓиновска-Илкова, оперски пејач и Виолета Томовска, естраден уметник, а наградата за остварување во областа на здравството му се доделува проф. д-р Дејан Докиќ, пулмолог-алерголог. /МИА

Поради одрон во прекин сообраќајот на патот Маврови Анови – Дебар, кај Сенце

На патниот правец Р1202 Маврови Анови – Дебар кај село Сенце од 6:50 часот сообраќајот е во прекин поради одрон, информира ЈП „Македонија пат".

Екипите на претпријатието работат на расчистување на одронот и нормализирање на сообраќајот. /МИА

Облачно, а попладне сончево со слаб ветер

Времето претпладне ќе биде со магла или ниска облачност по котлините, а попладне сончево со мала до умерена облачност.

Ќе дува слаб, а во југоисточните делови повремено умерен ветер од северен правец. Дневната температура ќе биде во интервал од 10 до 16 степени.

Во Скопје претпладне со магла и ниска облачност, а попладне облачноста ќе се намали. Температурата ќе достигне 12 степени.

Времето утре ќе биде сончево со мала до умерена облачност, а претпладне со појава на магла по одделни котлини. Минимална температура ќе изнесува од минус пет до три степени, а максималната температура ќе биде во интервал од девет до 15 степени.

Во вторник ќе биде претежно облачно, попладне со врнежи од дожд, а на планините од снег. Ќе дува умерен, кон крајот на денот повремено засилен ветер од североисточен правец. Минимална температура ќе се движи од нула до седум степени, а максималната од седум до 12 степени. /МИА

притисни ентер