Легендарниот Род Стјуарт се пофали со својата најголема страст – железницата (ФОТО)

Легендарниот британски музичар Сер Род Стјуарт ја покажа својата голема страст – огромните макети на железници.

Помеѓу правењето музика и настапите на концерти , Род изминативе 23 години работел на огромен , сложен модел на град во САД.

Тој го откри како дел од интервјуто за списанието Railway Modeller.

„Би рекол дека 90% од моделот го изградив самиот“, инсистираше тој. „Единствено што не бев многу добар и сè уште не сум електричар, така што некој друг го направи тој дел“.

Род Стјуарт има издадено 13 студиски албуми и беше на 19 турнеи во времето на изградба на градот, кој е модел и на Њујорк и на Чикаго во периодот околу 1945 година.

„Многу луѓе ми се смеат дека тоа е глупаво хоби, но тоа е прекрасно “, рече музичарот.

Тој работел на конструкцијата на моделот и додека бил на турнеи, па барал дополнителна просторија за неговите конструкции во хотелите.

„Кога преземам нешто креативно како ова, морам да се дадам 110%“, рече Род. "За мене тоа е зависност. Почнав, па морав да завршам. Среќен сум што имав простор за макетите . Ако на почетокот знаев дека ќе траеше толку долго, веројатно ќе се откажев'"

74-годишниот пејач, го поставил моделот на огромен град во поткровјето во неговиот дом во Лос Анџелес.

Спасовски: Масовно на избори на 15 јули во нови победи за Македонија и младите, тие нека се обновуваат во својата партија

„И средношколците и студентите добија домашна платежна картичка, бидејќи сега е моментот да се помогне.“

„ Се грижиме за сите. Посебно се грижиме за младите. Тоа го направивме и со доделувањето ваучери за дообука и квалификација во ИТ вештини, тоа што најмногу е потребно сега во овие услови кога многу од работите мора да се спроведуваат on line, дигитално. Една од основите во Програмата е нашата земја да ја направиме дигитализирана држава.

Мораме да излеземе и да гласаме, да дојдеме до секој и да му кажеме дека негласањето е глас за враќање на режимот, дека Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ се опасност. На 15 јули масовно на избори, број 3, да кажеме Збогум на режимот, да ги пратиме во историја, нека се обновуваат во нивната партија, а ние ќе грабиме напред, во нови победи за Македонија и за младите" повика Спасовски на вечерашната граѓанска трибина во скопската општина Ѓорче Петров.

Центар за комуникации со јавноста на СДСМ

Земјотрес од 4,6 степени го погоди Авганистан

Земјотрес со јачина од 4,6 степени вечерва го погоди Авганистан околу 20:40 часот по локално време.

Епицентарот на потресот се наоѓал на 14 километри северозападно од Кабул на длабочина од 7,4 километри, соопштено е од Евромедитеранскиот сеизмолошки центар.

За сега нема информации за повредени лица или причинета материјална штета.

Спасовски: Ќе има испитување на работата на судиите, дали работеле за граѓаните или за политички и бизнис интереси

„Ги повикувам чесните да помогнат да се исчистиме од олошот во институциите.“

Се обврзуваме по формирањето на Владата испитување на имотната состојба на сите судии и обвинители. Ќе направиме ревизија на 5 проценти од судските пресуди по случаен избор, како суделе, дали државата и граѓаните им биле на прво место или политичките и бизнис интереси. Судија кој не е чесен, ќе мора да бара друга работа. Судија кој држи предмети во фиока мора да биде разрешен. Само така ќе има правда за сите. Сите чесни судии и обвинители повикувам да го поддржат овој процес и да се исчистиме од олошот во институциите", повика Спасовски.

Центар за комуникации со јавноста на СДСМ

притисни ентер