Љубовните писна од авторот на Џејмс Бонд на аукција во Лондон

Љубовните писма кои Иан Флеминг, авторот на Џејмс Бонд и ги пишувал на својата партнерка Ен, ќе видат на аукција во Лондон во декември, соопшти куќата „Сотби“.

Вкупно 160 писма пратени во период од 20 години, ја опишуваат тајната идила која писателот ја имал со Ен Картерис, која тогаш била омажена за друг човек, се до нивната венчавка.

Иан и Ен се сретнале во 1934 година додека таа била во брак со еден барон. Набрзо станале љубовници но паралелно имале и други врски. Ен во 1948 година родила ќерка од врската со Иан, но бебето починало што додатно ги зближило љубовниците.

Парот конечно се венчал во 1952 година кога е роден нивниот син Каспар иобјавен последниот дел од сагата за чуениот агент 007.

Љубовните псма ќе бидат на аукција од 3 до 10 декември. Се проценува дека ќе бидат продадени за вредност од 33.000 до 349.000 евра.

Реми во Севиља, Шпанија и Полска без победник

Фудбалерите на Шпанија и Полска одиграа без победник во второто коло од Групата Е на Европскот првенство. 

Избраниците на Луис Енрике не успеаја да ја оправаат улогата на фаворит на дуеот во Севиља против вечерва солидната Полска.

Црвената фурија го отвори резуласки мечот со голот на Мората во 25 минута. Шпанија со водство од 1-0 го заврши првото полуврее. Но, во вториот дел проработе најдобриот европски стрелец. Капитенот на Послака Роберт Левандовски со својот првенец на ЕУРО во 54 минута го израмни резулатот на 1-1 и не дозволи нов пораз на Полска на првенството. По 2 кола во групата Е , Шведска е на водечката позиција со 4 бодови пред Словачка со 3. Шпанија е трета со 2 бода а Полска е четврта со 1 бод.

За патниците во нокаут рундата ќеодлууваат натпреварите Шпанија - Словачка и Шведска Полска.

Автомобил паднал на железничка пруга во Градско, повредени пет лица

Во Градско попладнево околу 19 часот, автомобил што се движел во близина на бензиска пумпа паднал од патот на железничката пруга. Повредени се пет лица.

Како што информириа за МИА д-р Василка Пановска Поп-Стефанова, началник на Брза Помош, повредените по укажаната помош се пренесени во Ургентниот центар на велешката болница.

Портпаролката на ЈЗУ Општа болница во Велес, Елеонора Јованова изјави дека кај сите повредени биле констатирани помали телесни повреди, по што се пуштени на домашни лекување.

Триесет и шестгодишник од Велес паднал од цреша

Триесет и шестгодишен велешанец попладнево паднал од цреша и се здобил со фрактури на ребра.

Елеонора Јованова, портпарол на ЈЗУ Општа болница во Велес за МИА информира дека попладне околу 19 часот, бил примен пациент кој паднал од цреша. Тој се здобил со фрактура на повеќе ребра. Бил снимен и му е укажан прва помош.

Повредениот е оставен на опсервација во Хируршкото одделение во велешката општа болница

притисни ентер