Некогаш беше згоден заводник , а сега е запуштен и дебел (ФОТО)

Некогаш беше мускулестиот Максимус Децимус Меридиус во ,,Гладијатор” , а денеска Расел Кроу не се препознава во предебело и запуштено издание.

Денеска светските медиуми се преполни со неговите најнови фотографии направени на аеродромот во Сиднеј, што очигледно не му пречи.

Причината за зголемување на тежината е улогата во трилерот „Unhinged“ во кој глуми манијак кој брка жени, а се чини дека добивањето на тежина падна многу полесно отколку добивањето мускулна маса.

Освен дебелината, сите забележаа дека на аеродромот во Сиднеј , славниот актер на чуден начин си ги мести панталоните.

Кроу почна да ја зголемува тежината  летово и вели дека  „напорно работи“ за да одржува заоблената линија.

Ауди го претстави RS Q8 , СУВ чудовиште со 600 КС (ВИДЕО)

„За прв пат по 25 години од постоењето на Audi RS, на патиштата ставаме голем SUV купе со гени на вистински спортски автомобил со високи перформанси“, рече Оливер Хофман, извршен директор на Audi Sport GmbH.

„Со својот битурбо V8 бензински мотор, Audi RS Q8 е престижниот предводник на семејството модели RS “.

Најбруталниот сериски се напојува со добро познатиот 4.0 V8 битурбо мотор, тој испорачува 600 кс и 800Nm . Доволно за да достигне 100 км на час за 3,8 секунди, а на 200 км на час по 13,7 секунди, додека максималната брзина се искачува на 305 км на час.

Овој битурбо V8 во новиот RS Q8 комбинира максимални перформанси со висока ефикасност. Неговиот благ хибриден систем (MHEV) се заснова на електричен систем од 48 волти. Јадрото на системот MHEV е алтернатор-стартер управуван со ремен, споен со коленестото вратило. За време на забавување и сопирање, може да врати до 12 kW моќност и да се складира електрична енергија во компактната литиум-јонска батерија. Исто така, постои и систем за деактивирање на цилиндрите, еден интересен систем управуван од предниот сензор. Поточно, веднаш штом сензорот ќе види дека автомобилот пред вас тргнал, тој ќе го стартува моторот, без оглед што продолжувате да ја притискате сопирачката.

Енергијата се потпира на quattro постојан погон на сите тркала преку стандарден осумстепен титроничен менувач. Овој целосно механички центар за диференцијал обично дистрибуира 40:60 возачка моќ помеѓу предните и задните оски. До 70% вртежен момент може да се насочи кон предните тркала и 85% кон задните.

Спортската воздушна суспензија со контрола на тврдоста и прилагодување на височината до 90 mm е стандардна. Опционално се нуди  електромеханичка стабилизација на активниот наклон (EAWS) за да се минимизира навалување на каросеријата за време на брз влез во кривина. RS Q8 доаѓа стандардно со 22-инчни алуминиумски тркала и гуми 295/40 - најголеми во сериското производство на Audi. 

Позната е и цената. Првите копии ќе пристигнат во германските салони на почетокот на следната година, со почетна цена од 127.000 евра.

Откриени докази за постоење петта сила во вселената

Унгарските физичари открија нови докази за постоење на петтата основна сила во вселената, а досега се знаеше за четири.

Атила Крачнахоркај од Институтот за нуклеарни истражувања „Атомки“ и неговите колеги со години го проучувале радиоактивното распаѓање на нестабилниот изотоп берилиум-8, а во 2016 година објавија дека направиле необичен наод - дека можеби е предизвикана од непозната честичка.

Сега, истиот истражувачки тим откри друга аномалија, овој пат во енергетската транзиција во возбудена состојба на јадрото на хелиумот и веруваат дека тоа укажува на постоење на истата, мистериозна честичка, пишува New Scientist.

Во физиката, денес традиционално се разликуваат четири основни интеракции, односно четири основни сили: гравитациони, електромагнетни, слаби и силни нуклеарни сили. Првите две одамна се познати и лесно се забележуваат дури и на долги растојанија. Другите две се видливи само на растојанија во атомски размери.

Унгарските физичари пресметале дека новата честичка има маса од околу 17 мегаелектрони, што е околу 33 пати поголема од масата на електронот. Честичката затоа беше именувана - X17.

Теоретскиот физичар Џонатан Фенг, од Универзитетот во Калифорнија, верува дека честичката X17 може да реагира само со неутрони, во спротивно таа би била откриена порано во други лабораториски експерименти.

Физичарот Крачнахоркај сега чека други, независни научни групи да го потврдат постоењето на оваа честичка.

„Доколку се утврди дека постои, тоа ќе отвори нова насока во физиката на честичките. Имено, X17 би можел да биде врска меѓу обичната и темната материја“, рече Крачнахоркај.

Ријана ризикува да биде блокирана на Инстаграм поради ,,жешки” фотографии

Откако Инстаграм еднаш и го блокира профилот поради разголени фотографии, Ријана уште еднаш ризикува да биде блокирана со објавување на низа жешки фотографии од базен.

„Проблеми на Fenty.com“, напиша Ријана со фотографијата на која носи минијатурно бикини и раскопчана кошула во форма на Франкенштајн. Патем, Фенти е моден бренд, промовиран од Ријана од 2017 година и нејзината прва колекција стигна на пазарот во мај оваа година.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

#trouble on FENTY.com

A post shared by badgalriri (@badgalriri) on

„Сестро, стоп“, „Се за љубов“, „Ова е сè“, „Каква дојка“, „Ако само јас бев во тој базен“, „Најдобри гради во бизнисот“, коментираа нејзините следбеници  , а се јавија и многу познати луѓе како Бела Хадид или Снуп Дог.

притисни ентер