Пендаровски ги намалува очекувањата од средбата со Макрон

Претседателот Пендаровски не очекува пресврт или драстична промена на позицијата од средбата со неговиот француски колега Емануел Макрон идниот вторник.

Вели дека не треба да се има преголеми очекувања, бидејќи станува збор за држава кој е меѓу најмоќните во Европа, но средбата според него ќе биде исклучителна прилика за да се соочат аргументите со Макрон и да се нагласи до сега постигнатото за членство во ЕУ од македонска страна.

Во пресрет на средбата на Пендаровски во Париз, со пораки за европската иднина на земјава се јавија и амбасадорите на двете држави клучни за Македонија. За германскиот амбасадор Герберих, нема дилеми дека земјава треба да ги започне преговори се унијата, додека пак неговиот колега од Франција, Тимоние порача дека за интеграцијата, клучна е борбата против корупцијата. На прашањето за очекувањата од средбата Пендаровски – Макрон, францускиот амбасадор не сакаше да коментира.

„Во се она што е комуникација околу таа официјална посета, сепак би ве упатил на претседателството на Републиката, затоа што сметам дека не би било куртоазно од моја страна однапред да говорам за тоа“, вели Тимоние.

„Отворањето на преговори со С. Македонија останува суштинско прашање за безбедноста и стабилноста во Европа. Германија е особено поврзана со Западен Балкан на политички и економски, како и социјално, бидејќи многу луѓе од овој регион живеат во Германија и тоа е до заеднички интерес и за Западен Балкан и за ЕУ“, вели Герберих.

Францускиот претседател Макрон предизвика силни реакции во меѓународната јавност по интервјуто дадено за Економист, каде порача дека НАТО било на смртна постела, а Европа на работа на провалија. Неговото интервју доаѓа на неполн месец од самитот на НАТО во Лондон, а неговите коментари се на иста линија со тие на американскиот претседател Доналд Трамп, кој во повеќе наврати порача дека според него, НАТО е застарено наследство од студената војна.

Земјотрес кај грчкиот остров Хидра

Слаб земјотрес со јачина од 4 степени по рихтер е измерен југоисточно од грчкиот остров Хидра.

Атинската национална опсерваторија соопштила дека потресот бил забележан во 10:15 во море на 51 километар од островот, пренесе „АНА“.

Како што се наведува епицентарот бил лоциран на 122 километри јужно од Атина.

На лондонскиот аеродром уапсен маж кој подготвувал терористички напад

Се сомнева дека тој учествувал во кривични дела во Сирија.

Британската полиција на лондонскиот аеродром Хитроу, уапсила маж кој пристигнал со лет од Турција заради сомнеж дека извршил кривични дела во Сирија, по што против него е покренато обвинение за тероризам.

Мамун Рашид утре ќе се појави пред судот заради обвинение за подготовка на терористички чин, соопшти британската полиција.

Ројтерс наведува дека тој е уапсен во вторник заради сомнеж дека е вмешан во кривични дела поврзани со конфликтот во Сирија.

Британската агенција, исто така наведува дека Турција почнала од своите затвори да праќа поранешни припадници на ИД во нивните матични земји.

Ројтерс не наведува од која земја е уапсениот Рашид.

Папата на ручек угости 1.500 бездомници

Римокатоличката црква денес го одбележува Денот на сиромашните.

По повод тоа Папата Франциск угости на ручек 1.500 бездомници и луѓе во неволја. Гостите во Ватикан биле донесени од волонтери од хуманитарни групи кои секојдневно помагаат на луѓето во неволја.

На менито на ручекот во Ватикан имало лазањи, пилешко во сос од печурки, компир, колач, овошје и кафе.

притисни ентер