ЕУ решава за одложување на Брегзит , Џонсон се заканува со избори

Европските лидери денеска решаваат дали да и дадат на Британија тримесечно одложување на Брегзитот , а премиерот Борис Џонсон се закани дека ќе распише избори до Божик , доколку нема договор.

Велика Британија се чини поблиску од кога било до решението на нејзините 3 и пол години долги превирања за напуштање на Европската унија. Џонсон постигна договор со Брисел минатата недела и доби знак во парламентот дека договорот може да биде усвоен.

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, објави на Твитер дека им предлага на европските лидери да прифатат одложување за кое Џонсон вели дека не го сака, но било правно потребно.

Европските официјални претставници велат дека најверојатно сценарио е ЕУ да одобри тримесечно одложување и да им овозможи на Британците да излезат порано ако ги донесат потребните закони. Исто така, постои можност некои земји од ЕУ како Франција да побараат пократко одложување, само за неколку дена или недели.

Портпаролот на Џонсон изјави дека во случај на одложување до крајот на јануари, ќе бидат потребни избори во Велика Британија, кои би можеле да се одржат пред Божиќ.

Вчера, откако британскиот парламент не го поддржа законот за спроведување на договорот, се согласи со Брисел да се донесе според забрзаната тридневна постапка, а привремено да го повлече законот од собраниска процедура.

Владата тврди дека е потребна брза постапка за исполнување на крајниот рок следната недела, но пратениците инсистираат дека им треба повеќе време.

Сега е на водачите на 27 земји-членки на ЕУ е да одлучат за крајниот рок на 31 октомври.

„Најверојатниот исход е продолжување до 31 јануари, како што бара Лондон, со можност Велика Британија да излезе порано ако ги заврши своите законски процеси“, изјави еден европски дипломат вклучен во преговорите за „Брегзит“.

„Во основа, веднаш штом Британците се подготвени, тие можат да излезат“, додаде тој.

Не е познато дали Франција ќе се согласи со планот. Извор од канцеларијата на францускиот претседател Емануел Макрон доцна синоќа изјави дека Париз е подготвен да додели одложување на неколку дена, но не подолго. Француските власти и денеска се држеа на тој став, и покрај тоа што Туск побара тримесечно одложување.

Загина млад мото-каскадер, вежбајќи да постигне Гинисов рекорд (ВИДЕО)

Каскадерот на мотоцикли, Алекс Харвил загинал вчера додека тренирал за да го сруши светскиот рекорд во скокање со мотори, пишуваат американските медиуми. Тој имал 28 години.

Алекс планирал да го сруши светскиот рекорд на Австралиецот Роби Медисон од 2008 година, на 106 метри. Неговиот подвиг бил закажан за вчера, веднаш по тренингот што го чинеше живот.

Снимката од тест скокот, изведена од Алекс на меѓународниот аеродром во округот Грант, се појавила на социјалните мрежи и покажува како неговиот мотор удира директно во горниот раб на ридот што му служел на Харвил како рампа за слетување. Од ударот тој излетал од моторот.

Харвил бил оженет и е татко на два сина, од кои помладиот е роден минатиот месец. Во 2013 година тој веќе стана Гинисов рекордер во скок во далечина на мотор.

Германија ги избриша Франција, Грција и Шпанија од списокот на ризични земји

Германија ги отстрани Франција, Грција, Швајцарија и делови од Шпанија од својата листа на земји во висок ризик поради ковид-19.

Промената стапува на сила во недела, а оние што пристигнуваат од овие земји во Германија нема да повеќе задолжително да презентираат негативен тест или да останат во карантин 10 дена.

Земјите како Грција и Шпанија, кои економски се потпираат на туризмот, соопштија дека нивните економии страдаат од ограничувањата на патувањата воведени за време на пандемијата, пишува ДВ.

Но, оваа промена на правилата важи само за оние кои патуваат по копно. Патниците со авион сепак при влез во Германија ќе треба да презентираат негативен тест, потврда за вакцинација или доказ дека биле заразени со ковид-19.

Голем број други места се отстранети од списокот на земји со висок ризик, вклучувајќи ги Белгија, јужна Данска, Естонија, Јордан, Литванија, три провинции во Холандија, Норвешка, неколку региони во Словенија и Света Луција.

Во Салвадор запленети 750 килограми кокаин

Околу 744 килограми кокаин, проценет на над 18 милиони долари, е запленет во Салвадор во операција за разбивање на шверцерска мрежа што работи на плажите во земјата, соопштила канцеларијата на државниот обвинител.

Шверцерите на дрога дејствувале во регионите Ла Паз и Сан Мигел, на истокот на земјата лоцирани помеѓу Хондурас и Гватемала. Во операцијата биле уапсени девет лица, вклучително и државјанин на Гватемала.

Акцијата ја водела полицијата за борба против злоупотребата на дрога врз основа на информации дека се шверцувале големи количини на дрога на плажите во двата региона во Пацификот, соопштила канцеларијата на обвинителот. Дрогата била запленета во објекти на плажа, каде биле пронајдени и неколку пушки и пиштоли, штѕ исто така биле запленети.

притисни ентер