Дефинитивно пописот се одлага - ќе се чека датум од новата влада

Пописот на населението кој се предвидуваше да се спроведе во Април идната година отпаѓа заради изборите – велат од Државниот завод за статистика. 

Од таму додаваат дека се затекнати од вчерашната одлука за предвремени парламентарни избори во истиот период, но и дека до сега во ниту една држава не се одржале избори и попис истовремено. Сепак, директорот на заводот Апостол Симовски, вели дека остануваат на ставот пописот да се спроведе годинава.

Симовски го повика и пратениците час поскоро да го изгласаат предлог-законот за попис, за да започнат со процедурата за спроведување на статистичката операција. Но, од технички причини вели дека отпаѓа целиот период од Јануари до Април идната година. Според него, најсоодветни термини заради мобилноста на населението вообичаено се Март или Октомври.

Македонија е без попис на населението цели 17 години. Последната таква статистичка операција беше спроведена во 2002 година, а обидот за спроведување на попис во 2011 година неславно заврши по серијата политички проблеми во владејачката коалиција ВМРО-ДПМНЕ - ДУИ и меѓусебните обвинувања на релација власт-опозиција.

Пропаднатиот попис во тоа време ја чинеше државата десетина милиони евра, а СЈО отвори и страга во која осомничени се Никола Груевски и Али Ахмети.

Земјотрес кај грчкиот остров Хидра

Слаб земјотрес со јачина од 4 степени по рихтер е измерен југоисточно од грчкиот остров Хидра.

Атинската национална опсерваторија соопштила дека потресот бил забележан во 10:15 во море на 51 километар од островот, пренесе „АНА“.

Како што се наведува епицентарот бил лоциран на 122 километри јужно од Атина.

На лондонскиот аеродром уапсен маж кој подготвувал терористички напад

Се сомнева дека тој учествувал во кривични дела во Сирија.

Британската полиција на лондонскиот аеродром Хитроу, уапсила маж кој пристигнал со лет од Турција заради сомнеж дека извршил кривични дела во Сирија, по што против него е покренато обвинение за тероризам.

Мамун Рашид утре ќе се појави пред судот заради обвинение за подготовка на терористички чин, соопшти британската полиција.

Ројтерс наведува дека тој е уапсен во вторник заради сомнеж дека е вмешан во кривични дела поврзани со конфликтот во Сирија.

Британската агенција, исто така наведува дека Турција почнала од своите затвори да праќа поранешни припадници на ИД во нивните матични земји.

Ројтерс не наведува од која земја е уапсениот Рашид.

Папата на ручек угости 1.500 бездомници

Римокатоличката црква денес го одбележува Денот на сиромашните.

По повод тоа Папата Франциск угости на ручек 1.500 бездомници и луѓе во неволја. Гостите во Ватикан биле донесени од волонтери од хуманитарни групи кои секојдневно помагаат на луѓето во неволја.

На менито на ручекот во Ватикан имало лазањи, пилешко во сос од печурки, компир, колач, овошје и кафе.

притисни ентер