Нови детали за состојбата на Шумахер: Не постои терапија што може да му помогне

Поминаа веќе пет години , откако Мајкл Шумахер настрада додека беше на скијање со неговиот син Мик на француските Алпи.

Легендарниот возач на Формула 1 сеуште се опоравува , а информациите за неговата состојба се сведуваат на шпекулации и детали од анонимни извори. Француски Ле Паризиен објави во понеделникот дека Шумахер е во париска болница на третман со матични клетки и дека не му е прв пат. Подоцна медицинска сестра од болницата во париз навбодно рекла дека се грижи за Шумахер и дека тој е при свест. Денеска свое мислење даде и Матилда леонарди , една од водечките европски стручњаци за оштетувања на мозокот какви што претрпе Шумахер.

„Не постои експериментална терапија со матични клетки што би можела да има позитивен ефект врз пациенти во состојба на минимална свест како Мајкл Шумахер“, рече Леонарди, која е директор на Институтот за неврологија Беста во Милано и член на италијанското здружение на невролози, додавајќи:

„Информациите кои протекоа пред јавноста за поранешниот  возач, даваат само лажна надеж и го доведуваат во заблуда семејството на пациентот“.

притисни ентер