Судењето за „Титаник" продолжува на 23 август

Судењето за изборни нерегуларности „Титаник" на Специјалното јавно обвинителство продолжува на 23 август, откако денешното рочиште се одложи поради отсуството на членот на судечкиот совет, судијата Огнен Ставрев.

Предметот, кој го води судијата Осман Шабани, а застапник на обвинението е Лиле Стефанова, се наоѓа во доказна постапка.

Досега се изведени околу 4.850 од над 5.900 предложени материјални докази од СЈО.

Освен поранешниот премиер Никола Груевски кој е во бегство, во „Титаник" обвинети се и Кирил Божиновски, Миле Јанакиески, Гордана Јанкулоска, Билјана Бришкоска Бошковски, Илија Димовски, Мунир Пепиќ, Едмонд Темелко, Леко Ристоски, Кирил Тодоровски, Катерина Веловска, Станко Коруновски, Коста Марковски, Драгче Драгчески, Марјан Накевски, Гоце Јаневски, Џезми Ахмет, Роберт Давитков, Далибор Алешковиќ и Ленка Рашјаковска.

Тие се осомничени за злосторничко здружување, повреда на избирачкото право, повреда на слободата на определување на избирачите, поткуп при избори и гласање, уништување изборен материјал и злоупотреба на средства за финансирање изборна кампања.

Колапс на помпезно најавуваниот софтвер на ДИК

Помпезно најавуваниот брз софтвер на Државната изборна комисија кој требаше во „real time“ да ги покажува резултатитеод изборниот процес, синоќа доживеа дебакл.

Во 21 часот по самото завршување на гласањето, во еден момент се појавија првичните резултати, ноза многу кратко страната на ДИК падна, па граѓаните немаа можност да ги следат резултатите.

Иако во некои моменти проработуваше, забележливи беа големи грешки и пропусти.

Утринава на сајтот во неколку наврати се појавија сосема различни резултати за 4тата Изборна единица. Во Ново Село - најпрво водеа ДУИ со 46,22%, Алијансата и Алтернатива имаа 25,21%. Во следниот момент ДУИ имаа 36%, Алијансата и Алтернатива 33,71%. За на крај Алијанса и Алтернатива да водат со 67,86%, а ДУИ 21,43%.

Околу дебаклот на ДИК, се огласија и од партијата СДСМ.Ја повикаа Комисијата веднаш да ги поправи грешките и да презентира точни резултати пред јавноста.

„Според податоците на изборниот компјутерски центар на СДСМ, разликата во корист на коалицијата „Можеме“ изнесува најмалку три мандати, а во податоците презентирани од страна на ДИК забележани се сериозни недостатоци и грешки кои може да даваат неточна слика за конечниот резултат.“се вели во партиското соопштение.

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, пак обвини дека податоците на веб страната на ДИК – сомнително се броени и внесувани.Разговарал со претседателот Дерковски, кој е избран на функцијата по нивни предлог - и добил уверување дека секој записник се проверува и во текот на денот ќе го има конечниот став. Не гледа одговорност кај Деркоски и вели дека е задоволен од неговата работа.

-„Во овој момент не се размислува за барање одговорност, бидејќи сме задоволни од работата на претседателот на Државната изборна комисија.“ смета Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ.

Освен софтверот на ДИК, вчера мета на хакерски напад беше и агрегаторот на вести time.mk.

Во еден момент со појави телоп со порака –: „Поминаа уште едни „демократски избори“ и како што може да забележиме истата приказна е секои 3-4 години само што овој пат село горе баба на избори оде. Ама што да правиш кога гласачкото тело е еден огромен паразит што гледа само да ц*** од државна ц**** додека е заведено од празните ветувања на сите партии во оваа наша прекрасна држава...“, пишуваше во дел од пораката.

Првиот човек на time.mk Игор Трајковски вчера на социјалната мрежа Твитер напиша дека досега страната не била цел на толку агресивен сајбер напад. Инаку во текот на вчерашниот ден, некое време паднат беше и веб порталот на Министерството за внатрешни работи.

Кабинет на Пендаровски: Претседателот ќе одржи консултации со партиите пред да го довери мандатот

Со краток став, се огласија и од кабинетот на Пендаровски.

Од таму за Канал 5 велат дека претседателот Стево Пендаровски ќе одржи консултации со политичките партии пред доверувањето на мандатот.

Согласно уставните одредби, мандатот за состав на владата ќе го довери на кандидат на партијата, односно партиите што ќе обезбедат мнозинство во собранието.

ДИК поднесе пријава во полиција за хакирањето на сајтот, вчера паднал и вебот на МВР

Покрај падот на сајтот на Државната изборна комисија ДИК и на Тиме.мк, вчера во текот на денот во траење во неколку часа „паднал" и сајтот на Министерството за внатрешни работи.

Од МВР за МИА информираа дека Секторот за компјутерски криминал работи на откривање на причините за падот на сајтот на полицијата кој вчера бил во прекин неколку часа по што повторно бил активиран.

Денеска пријава до МВР поднела само Државната изборна комисија.

Претседателот на ДИК Оливер Деркоски изјави дека нападот е пријавен во Министерството за внатрешни работи лично до министерот и оти очекуваат припадници на полицијата да дојдат во Комисијата. Како што кажа Деркоски, станува збор за хакерски напад од надвор и оти случајот ќе се испитува.

Хакерска група вчера го хакираше сајтот на агреторот на вести Тајм.мк на кој се појавуваа фотографија на група која себе си се нарекува Анонопсмкд, под мотото „Не простуваме, не забораваме. Очекувајте не".

– Поминаа уште едни „демократски избори" и како што може да забележиме истата приказна е секои 3-4 години само што овој пат село гори баба на избори оди. Ама што да правиш кога гласачкото тело е еден огромен паразит што гледа само да цица од државна ци*ка додека е заведено од празните ветувања на сите партии во оваа наша прекрасна држава, пишува во дел од пораката на хакерската група. /МИА

притисни ентер