Фото: Потрошил куп пари на пластични операции за да личи на змеј

Тијамат Лижон Медуса потрошил најмалку 60.000 фунти на пластични операции и комплетна промена на своето тело.

Тука не станува збор за класични пластични операции како зголемување на усни и тн. Тимпјат правел операции за отстранување на ушите, раздвојување на јазикот и многу други работи само за да заличи на змеј. Инаку тој се уште не е задоволен со својот изглед ма му престојат уште многу други операции.

„Многумина мислат дека луѓе кои поминуваат низ вакви модификации постојат само во научно- фантастичните филмови, како и дека се губитници, валкани и глупави„ вели Тијамат.

Инаку тој пред да почне со модификација на своето тело работел на висока позиција во некоја финансиска институција.

ГДУ: Време е ДУИ да ја пратиме во опозиција!

Пратениците на ГДУ во новото македонско собрание, кои сега е веќе извесно дека ќе ги има, нема да поддржат Влада во која еден од коалиционите партнери би била ДУИ.

Следејќи ги изјавите на самонаречените "големи партии" во последниве неколку дена и нивниот топло-ладно однос во врска со уцената која доаѓа од ДУИ дека следниот премиер на Македонија мора да биде од албанска етичка припадност, би сакале уште еднаш да го повториме нашиот став кој јасно го искажавме уште во првите неколку денови од кампањата.

Пратениците на ГДУ во новото македонско собрание, кои сега е веќе извесно дека ќе ги има, нема да поддржат Влада во која еден од коалиционите партнери би била ДУИ.

Повелете интегрално соопштение и фотографија од носителот во ИЕ 5, Даниел Јорданоски.

За гласање пријавени 697 позитивни на Ковид-19 и лица во самоизолација и 9020 немоќни и хронично болни

До полноќ кога истече рокот, за гласање на парламентарните избори, во ДИК се пријавиле вкупно 697 болни од Ковид-19 и лица во самоизолација.

За гласање се пријавиле и 9020 немоќни лица и хронично болни.

Лицата кои се во домашен карантин заради позитивен тест на КОВИД-19 и лицата на кои им е одредена мерка самоизолација со решение од Државен санитарен и здравствен инспекторат, ќе гласаат на 13 јули во нивните домови.

Лицата чии резултати ќе бидат позитивни после 8 јули или ќе бидат ставени во самоизолација по овој датум, нема да може да се пријават за гласање.

Немоќните и хронично болните ќе гласаат на 14 јули.

Се уште трае пријавувањето за гласање на лицата во домашен притвор. Рокот за тоа завршува на 11 јули.

На изборниот ден, на 15 јули, избирачките места ќе бидат отворени во 7 часот, а гласањето ќе трае до 21 часот, два часа подолго од вообичаеното на претходните избори кога гласачките места се затвораа во 19 часот.

Влез за државјаните на Србија, Косово, Црна Гора и БиХ во земјава само со негативен ПЦР-тест

Ова го одлучи Владата на вчерашната седница по предлог на Комисијата за заразни болести.

Државјаните на Србија, Косово, Црна Гора и на Босна и Херцеговина при влез на граничен премин на територијата на нашата држава од денеска задолжително ќе треба да приложат медицинска потврда со негативен резултат од тест RT PCR SARS-CoV-2, направен 72 часа пред влез на територијата на нашата земја. Воедно треба да приложат пополнета изјава со лични податоци за местото на престојување и временскиот период на престојот. Доколку само транзитираат можат да ја поминат границата без ПЦР-тест.

Ова го одлучи Владата на вчерашната седница по предлог на Комисијата за заразни болести по разгледување на актуелната епидемиолошка состојба во четирите земји согласно информациите добиени од медицинските власти во тие земји.

Министерот за здравство Венко Филипче денеска порача дека воведувањето на обврската за државјаните за четирите земји се прави со цел да се заштитат нашите граѓани, бидејќи епидемиолошката состојба и во нашата земја е таква да треба да се воведат ПЦР тестови.

-Тоа е национална политика. Ние ова го правиме за да ги заштитиме нашите граѓани. Нашата одлука беше врз основа на медицински епидемиолошки податоци со сознанија за ситуацијата со епидемијата во овие земји. Така ја донесовме препораката. Утрото беше дискутирано на Комисија и го предложивме тоа на Владата врз основа на сознанијата, информациите кои се темелат на тоа дека голем процент од вкупно направениот голем број на тестови се позитивни, што значи дека вирусот во овие земји е широко раширен. Дополнитлено на тоа, се и информациите за преполнети болнички одделенија во повеќе градови, рече Филипче во одговор на прашање во изјавата кај Школка во Градски парк во Скопје заедно со Биба Додева од Борка.

Тој посочи дека ништо не би се сменило и доколку најавата за неопходноста од ПЦР тестови за влез во земјава за граѓаните од четирите земји би била објавена еден ден порано од стапувањето на сила.

притисни ентер