Се разгорува пожарот на грчкиот остров Евиа , Мицотакис го прекина одморот (ВИДЕО)

Авиони , хеликоптери и пожарникари два дена се обидуваат да го изгаснат пожарот на островот Евиа , на 110 километри од Атина , но ветрот и натаму го разгорува.

Во целото подрачје од вчера е прогласена вонредна состојба , а премиерот Киријакос Мицотакис го прекина одморот на Крит и отиде на самото место за да им даде поддршка на пожарникарите.

Чад што се издига од Евиа , ветрот го носи и над Атина , каде е загаден воздухот , предупредуваат активистите за животна средина.

Италија , по повикот од Грција за помош од земјите на ЕУ, испрати два авиони . Иако условите се подобрени , како што јавуваат грчките медиуми новите пожари продолжија да се разгоруваат.

„Тоа е силен пожар, тоа е реалноста ... не постои опасност по човечки животи и тоа е она што е важно“, изјави Костас Бакојанис, регионален гувернер за централна Грција, за телевизијата Скај.

Пожарникарите соопштија дека четири села и стотици луѓе вчера биле евакуирани, а еден пожарникар е хоспитализиран откако претрпел изгореници.

„Ситуацијата на Евија беше многу тешка и останува тешка“, рече Христос Стилијанид, комесар за помош на Европската унија, по состанокот со грчкиот премиер Киријакос Мицотакис.

Државната телевизија соопшти дека околу 28.000 хектари борова шума е претворена во пепел.

Фото: Ким Кардашијан драстично го промени изгледот

Најпознатата американска старлета Ким Кардашијан драстично го променила својот изглед.

Ваква боја на косата Ким немала никогаш.

За само неколку дена по трет пат е главна тема во светскиот шоу-бизнис. Прво јавноста дозна дека Ким и нејзиниот сопруг Канје Вест станале милијардери, потоа дека можеби тие двајца наскоро ќе влезат во претседателскиот кабинет. Сега Ким е актуелна во медиумите поради тоа што станала црвенокоса.

Популарната старлета со бујни облини на својот профил на Инстаграм објавила селфи на кое ја по прв пат ја покажала новата боја на косата.

Видео: Китови во Јадран!?

Во близина на брегот на Јадранското море во Хрватска забележани биле две големи суштества, два кита.

Залутаните китови предизвикале страв меѓу туристите во Корчула. Китовите пливале на околу 150 метри оддалеченост од брегот во близина на стариот град во Корчула.

Огромните цицачи кратко пливале крај брегот и потоа го продолжиле својот пат кон отвореното море.

Појавата на китови во близина на брегот предизвикала страв меѓу туристите.

-Некои коментирале дека веќе нема да влезат во морето и да пливаат.

Покрај во Корчула китовите биле видени и од месното население и туристите во Ново Винодолско.

Италијанец погоди „шестка“ и доби 60 милиони евра

Среќен Италијанец е побогат за фантастични 60 милиони евра.

Анонимен Италијанец играл „ SuperEnalotto" и погодил „шестка“ за добивка од 60 милиони евра.

Добитните броеви биле 16, 24, 29, 53, 73 и 88, „ Jolly" бројот бил 62, а суперстар“ бројот бил 50 .

Среќниот добитник неверојатната награда од 60 милиони евра ја добил со вложени само три евра.

притисни ентер