Германските власти не успеваат да затворат хостел во амбасадата на Северна Кореја во центарот на Берлин

Поради санкциите на Обединетите нации , Германија со години се обидува да затвори хостел , изграден во делот на амбасадата на Северна Кореја во Берлин.

- Министерството за надворешни работи по усвојувањето на резолуцијата на Обединетите нации за санкции против Северна Кореја, вклучително и забрана за комерцијален бизнис од секаков вид, побара од амбасадата на Северна Кореја да го затвори хостелот сместен во еден дел од зградата, но тоа досега не се случило - стои во заедничката изјава на тимот за истражување на јавните служби WDR и NDR , пренесува Sueddeutsche Zeitung.

Минатата година амбасадата покрена постапка за иселување против закупецот на просториите, но процесот заглави во постапката затоа што амбасадата не ги платила судските трошоци, блокирајќи го процесот.

Неименувани локални службеници на Берлин изразија сомневање дека амбасадата намерно не плаќа судски такси за да го задржи процесот замрзнат и така хостелот продолжува да работи и носи  девизи на сметката на Северна Кореја.

Берлинската даночна администрација се обидува да и наплати на амбасадата даночен долг од повеќе од еден милион евра, но не може да се докаже на суд дека хотелската компанија што закупува дел од зградата, и  ја плаќа киријата на Северна Кореја.

Хостелот ,,Сити Берлин”, поради својата локација и цените, е исклучително популарен кај туристите, кои во исто време уживаат во шармот на социјалистичката архитектура. Комплексот се наоѓа недалеку од трасата на поранешниот Берлински Ѕид и во близина на портата Бранденбург.

Од утре почнува со работа патарината кај Гевгелија

Новата наплатна станица Гевгелија од утре ќе започне со работа.

Како што соопштија вечерва од АМСМ,  патарината ќе започне со работа од 7 часот изутрина.

Според ценовникот на Јавното претпријатие за државни патишта – ЈПДП, цената за возила од Б категорија со две осовини ќе изнесува 100 денари додека при готовинско плаќање во евра таа ќе изнесува 2 евра. 

Ужас во Сараево -15 годишно момче со секира убил тинејџер

Момче на 15 годишна возраст , по кавга и физичка пресметка , со секира убило 17 годишно момче .

Во сараевската населба Сарај Поле околу 19 часот се случи трагедија , кога 15 годишно момче уби 17 годишник.

На убиството му претходела кавга и тепачка , по што едно лице завршило во болница.

Во тек е увидот и истрагата за овој случај што ја потресе БиХ.

Со дефиле како пред 75 години , Париз го одбележа ослободувањето од нацистите (ВИДЕО)

Париз денеска ја одбележа 75. годишнината од ослободувањето од нацистичката окупација во Втората светска војна.

Со дефиле со американски тенкови и други воени возила  од времето на Втората светска војна , со оддавање почит на припадниците на Движењето на отпорот и со дигање на француското знаме на Ајфеловата кула , Париз се сети на денот на ослободувањето .

Пожарникарите го подигнаа знамето на Ајфеловата кула во знак на сеќавање кога француската тробојка ја замени нацистичката.

притисни ентер