УЕФА ги објави номинациите за најдобрите во Лигата на шампионите

Европската куќа на фудбалот УЕФА ги објави номинациите за најдобрите фудбалери во Лигата на шампионите во сезоната 2018/2019.

И годинава фановите на фудбалот и фудбалските новинари од Европа ќе гласаат за најдобриот напаѓач, фудбалер од средниот ред, одбранбен фудбалер и голман.

Номинирани за титулата најдобар напаѓач на ЛШ се асот на европскиот шампион Ливерпул Садио Мане и светските ѕвезди Лионел Меси и Кристијано Роналдо иако со своите тимови не успеаја да се изборат за пласман во големото финале.

Најдобриот фудбалер од средниот ред ќе се „бара“ меѓу номинираните Џордан Хендерсон од Ливерпул, Кристијан Ларсен од Тотенхем  и младиот Френки де Јонхг од Ајакс.

Тројцата најдобри одбранбени фудбалери во Лигата на шампионите за сезоната 2018 -2019 се Вирџил ван Дајк и Александер Арнолд од Ливерпул и Матајс де Лихт од Ајакс.

За трофејот најдобар голман пак УЕФА ги номинираше, чуварот на мрежата на шампионот Ливерпул, Алисон Бекер, Иго Љорис од Тотенхем и голманот на Барселона Тер Штеген.

Најдобрите фудбалери во Лигата на шампионите за изминатата сезона ќе бидат избрани на гала свеченост во Монако на 25 август , кога ќе се одржи и ждрепката за составите на групите во елитната Лига на шампионите.

Ѓоковиќ доби обештетување од 3 милиони долари од Рио де Женеиро

Новак Ѓоковиќ е побогат за скоро 3 милиони долари откако го доби судскиот спор со бразилскиот град Рио де Женеиро.

Овој бразилски град му должeше пари на Ѓоковиќ од учеството на ревијален натпревар во 2012 година со Густав Куертен. Тогаш Новак требаше да добие 1,1 милиони долари, но му биле исплатени само 650 000 долари, па Ѓоковиќ поднесе тужба.

Седум години откако започна спорот, случајот е затворен. Судот пресуди во корист на српскиот тенисер, а со сите камати , Рио де Женеиро сега ќе мора да плати скоро три милиони долари.

Лига на шампионите ќе го менува форматот!?

УЕФА и Здружението на европските клубови се блиску до договор за промена на форматот на најсилното фудбалско натпреварување на Стариот континент Лигата на шампионите од 2024 година.

Според наводите на англискиот „Тајмс“ во план е зголемување на бројот на натпревари и воведување на уште една групна фаза. Ваква фаза постоеше во периодот на основање на новиот формат на натпреварувањето од 1992 до 2003 година.

На тој начин клубовите кои би ја минале групната фаза би играле дополнителни шест средби за пласман во елиминациската рунда, односно меѓу осумте најдобри во четврт-финалето.

УЕФА со вакво решение и одлука сака да ги натера најдобрите и најбогатите клубови веќе да не размислуваат на идејата за формирање на затворена Суперлига. Но, се поставува прашање како на новиот формат би реагирале клубовите од Англија, кои и онака играат голем број на натпревари. Премиерлигашите и онака имаат густ распоред и практично играат без одмор.

Организаторите за загадениот воздух на Австралија Опен: Виновни се телефонските апликации

Одигрувањето на Австралија опен е доведено во прашање откако организаторите се борат со проблемот со загадувањето на воздухот како резултат на шумските пожари кои ја опустошија земјата.

Првиот ден беше одбележан со откажување на Далила Јакуповиќ, кој имаше проблеми со дишењето и силна кашлица предизвикана од загадениот воздух, но и бројни поплаки од играчите дека не можеле да дишат и дека брзо се умориле. Вториот ден се случи тричасовна пауза поради тешкото загадување на воздухот, аа после тоа да се појават првите шпекулации за евентуално одложување на целиот турнир.

И покрај сè, директорот на Австралија опен Крег Тили изјави дека првиот Грен слем на сезоната ќе започне навреме, како што беше планирано.

„Постојат многу шпекулации дали Австралија опен ќе започне навреме или ќе биде одложен. Турнирот ќе се одржи“, изјави Тили, истакнувајќи дека го разбира гневот на играчите, но исто така додаде дека верува дека има забуна околу различните мерења на квалитетот на воздухот во зависност од која апликација или веб-услуга се користи.

"Прашањето на квалитетот на воздухот е збунувачко и комплицирано. Постојат различни форми на мерење кои се многу покомплексни отколку што можат да понудат телефонските апликации. Важно е да имате доверба во медицинските совети и научните експерти кои секојдневно го анализираат квалитетот на воздухот. Безбедноста, благосостојбата и здравјето на играчите, се наш приоритет “

Според него, системот за мерење на загадувањето треба да ја надмине границата од 200 единици, а тоа никогаш не се случило од почетокот на натпреварите.

притисни ентер