Борисов се уште не се извинил за „северномакедонски претседател“

Во тек се консултации со кабинетот на премиерот, дополнително ќе известиме за деталите, велат од МНР по нотата што ја најави премиерот Заев како реакција на изјавата на Бојко Борисов во Сараево.

Одговарајки за Гоце Делчев во изјава за бугарските медиуми,  Борисов го нарече Пендаровски  северномакедонски претседател

Заев и Борисов минатата недела се сретнаа на самитот за западен Балкан во Познањ каде разговараа за договорот за добрососедство .Премиерот го поканил Борисов  на 1 август заеднички да  се поклонат пред споменикот на Гоце Делчев во рамки на одбележувањето на двегодишнината од потпишувањето на договорот  со Бугарија.

Вчера Заев изјави дека Борисов во Сараево направил ненамерна грешка, но дека сепак неговата изјава е спротивна на договорот од Преспа, кој го гарантира македонскиот идентитет.

За нотата која ја најави Заев пишуваат и медиумите во Бугарија, но досега нема дообјаснување, реакција ниту пак извинување од Борисов, како што тоа бугарскиот премиер веќе го стори по кавгата со српскиот министер Ивица Дачиќ за недоразбирањата околу Косово кога побара и извинување но  ја замолил Брнабиќ да биде разбран правилно.

Сепак, Борисов на неговиот Фејсбук профил по средбата со Пендаровски во Сараево пишува дека разговарал со претседателот на Северна Македонија.

Во упатството кое пак го издаде МНР децидено се наведува дека според преспанскиот договор како придавка се користи македонски а никако северномакедонски кога се зборува за јазикот, нацијата, културата.

притисни ентер