Ѓоковиќ во полуфиналето на Вимблдон

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ  обезбедени ново полуфинале на неофицијалното светско првенство  Грен слемот во Вимблдон.

Бранителот на титулата Ѓоковиќ во денешното четврфинале со максимални 3-0 по сетови 6:4, 6:0, 6:2 го декласираше Белгиецот Давид Гофин и се пласираше меѓу четворицата најдобри тенисер на турнирот во Лондон.

Ноле денеска го одигра својот најдобар меч на годинешниот Вимблдон и од почетокот до крајот на мечот ја имаше контролата на играта и резултатот.

Во полуфиналето Ѓоковиќ го очекува победникот од четвртфиналето Роберто Баутиста Агут – Гуидо Пела.

притисни ентер