„Mini“ го претстави на светот својот електричен автомобил

„BMW“ групацијата го претстави својот главен адут на пазарот на електрични автомобили, моделот „MINI Cooper SE“

Овој автомобил е базирам на стандардната шасија на моделите „Cooper“ со три врати. Разликата е во електромоторот кој поседува 184 коњски сили и може да направи забрзување од 0-60 км/ч за само 3.9 секунди. Батеријата на овој автомобил ќе може да се наполни до 80% за само 35 минути. Со полна батерија, овој автомобил ќе има автономија од 235 до 270 километри, во зависност од начинот на возење.

Видео: Авион слетува над главите на туристите

На драматичната снимка се гледа моментот кога авионот прелетува над главите на туристите.

Аеродромот на грчкиот остров Скијатос е популарна туристичка атракција и голем број туристи чекаат покрај пистата за да им се случи вакво несекојдневно искуство.

Џеф Безос прв пат во јавност со љубовницата

На финалето на Вимблдон, сопственикот на компанијата Амазон а воедно и најбогатиот човек на светот Џеф Безос се појави со својата љубовница, 49 годишната Лаурен Санчез поради која се разведе после 25 години брак.

Се чини тој не можеше да и одолее на својата љубовница па наместо во теренот тој постојано гледаше во нејзе.

Пробал да шверцува кокаин под својата перика

Полицијата  во Шпанија на интернационалниот аеродром во Барселона уапси човек кој пробал на прошверцува  половина  килограм кокаин под својата чудна перика.

Надлежните велат дека  човекот  изгледал многу сомнително и нервозно. Тој во Барселона пристигнал со лет од Богора, Колумбиа. Полицајците биле зачудени и од изгледот на неговата перика и го запреле. Откако го замолиле да ја извади периката под неа се наоѓал спакуваниот кокаин кој бил проценет дека има вредност од околу 30 000 евра.

притисни ентер