„Mini“ го претстави на светот својот електричен автомобил

„BMW“ групацијата го претстави својот главен адут на пазарот на електрични автомобили, моделот „MINI Cooper SE“

Овој автомобил е базирам на стандардната шасија на моделите „Cooper“ со три врати. Разликата е во електромоторот кој поседува 184 коњски сили и може да направи забрзување од 0-60 км/ч за само 3.9 секунди. Батеријата на овој автомобил ќе може да се наполни до 80% за само 35 минути. Со полна батерија, овој автомобил ќе има автономија од 235 до 270 километри, во зависност од начинот на возење.

притисни ентер