Стручна дебата „Безбедноста на домот преку превенција на новите закани и безбедносни ризици"

Комората за приватно обезбедување заедно со МВР и Општината Охрид во рамки на проектот „Безбедно дома", во Охрид организираат стручна дебата на тема „Безбедноста на домот-преку превенција на новите закани и безбедносни ризици".

Како што соопштуваат организаторите, на стручната дебата ќе говорат претседателката на Комората на Република Северна Македонија за приватно обезбедување Верица Милеска Стефановска, претседателката на Советот на Општина Охрид, Живка Ангеловска,  Сашо Смилески началник на СВР Охрид, и професорите Марјан Ѓуровски од Факултетот за безбедност-Скопје, Александра Деаноска Трендафиловска од Правниот факултет-Скопје и Пере Аслимоски од Факултет за туризам и угостителство. На форумот ќе се обратат и претставник на Секторот за превенција при СВР Охрид, претставници од локалните самоуправи и телата за домување, станбен и деловен простор, секторот за превенција на Министерството за внатрешни работи и други институции од безбедносниот систем на државата.

-На дебатата од повеќе аспекти ќе се говори како преку превенција на новите закани и безбедносни ризици може да се зголеми безбедноста на домот и личната безбедност на секој поединец и семејството и за значењето на примената на концептот на јавното-приватно партнерство во обезбедувањето на имоти и лица. Преку подигање на свеста кај граѓаните и навремето превземање на мерки и активности ќе се подигне важноста и одговорноста за безбедноста на домот, пред се, третирајќи ја од перспектива на правилна превенција и превземање на соодветни активности и мерки за гарантирање на максимална безбедност на домот и семејството, стои во соопштението.

Дебатата во просториите на Општина Охрид се оддржува пред сезоната на годишни одмори, кога се зголемува нарушувањето на безбедноста на домот.

Предлог компромис за Македонија и Албанија-пристапни преговори во април или мај 2020

Франција, Германија, и Холандија се обидувале да напишат предлог компромис според кој донесувањето на одлуката за пристапни преговори за Македонија и Алабанија се одложува за април или мај 2020 година.

Франција, Германија, и Холандија се обидувале да напишат предлог компромис според кој донесувањето на одлуката за пристапни преговори за Македонија и Алабанија се одложува за април или мај 2020 година, брифираат за Канал 5 дипломати од ЕУ.

 Во продолжение се наведува дека идејата била Франција во меѓувреме да изработи предлог за реформирање на процесот за проширување до јануари, велат дипломатски извори од Брисел. Како што е познато, Париз се спротистави на почетокот на пристапните преговори се додека процесот не биде реформиран. Засега нема договор за вметнување на конкретен датум во предлог компромисот.

За овој предлог компромис  ќе дискутираат германската канцеларка Ангела Меркел, францускиот претседател Емануел Макрон,холандскиот премиер Марк Руте и финската премиерка Мете Фредериксен,брифира друг дипломат од ЕУ.

Претседателот на Европскиот совет , Доналд Туск се обидувал да ги натера да се согласат,вели друг дипломат и додава дека новоизбраниот претседател на Европскиот Совет , Шарл Мишел нема голема желба за процесот на проширување на ЕУ.

Македонските преговори и вечерва на маса пред европските лидери

Со лоши сигнали од Брисел и без никакво поместување на тврдиот став на Макрон, мина првиот ден од самитот на лидерите на Европската Унија, кои утре и формално се очекува да се изјаснат за македонските преговори со Унијата.

Проширувањето не се спомена ниту на вечерашната пресконференција на првите луѓе на Унијата, Јункер и Туск, кои се осврнаа само на постигнатиот договор со Лондон околу Брегзит.

Дали има простор за позитивна вест, Александар Видиновски од Брисел.

Руте: Албанија не е можно да ги почне преговорите, а за Македонија се уште има малку простор

Холандскиот премиер Марк Руте пред денешниот состанок на лидерите на земјите – членки на ЕУ рече дека е за Македонија ,за разлика од Албанија , има малку простор за почеток на преговорите.

,,Нашата позиција за Албанија е јасно не. Ситуацијата со Македонија е многу подобра отколку кај Албанија. Таа има многу повеќе сработено, но има уште за работа. Мислам дека за Албанија не е можно да ги почне преговори, а за Македонија се уште има малку простор” , рече премиерот на Холандија , марк Руте пред почетокот на денешниот самит во Брисел.

притисни ентер