Маршалов фонд во САД: ЕУ треба да биде проактивна на Западниот Балкан за да одврати руско влијание

 ЕУ треба да биде проактивна во отворени прашања на Западниот Балкан и конкретно за проблемите меѓу Косово и Србија.

 Улогата на Западот во решавањето на прашањето со името меѓу  Македонија и Грција е позитивен пример за политичките напори на ЕУ, се наведува во препораките од Германскиот маршалов фонд во САД по направеното истражување под наслов „Заговорниците на рускиот наратив на Западниот Балкан", во кое се објаснува порастот на анти-западното и про-руското влијание од локалните, државни и невладини ресурси, што ги промовираат руските интереси во регионот.

– САД и ЕУ треба да бидат поприсутни во разни регионални инцијативи и политички гледишта ако сакаат да ги претстават интересите на Западниот Балкан и да ја спречат руската амбиција за ширење на влијанието, стои во препораките, пренесува Гласот на Америка.

Во истражувањето акцентот е ставен врз три неодамнешни политички случувања и тоа промената на името во Северна Македонија, последната фаза од предизвиците меѓу Србија и Косово и изборите во Босна и Херцеговина.

– Генералното разочарување од Западот е клучно за поголем успех на наративот за ширењето на руското влијание, се наведува во извештајот на Анасиа Методиева.

Западниот Балкан, се посочува, е еден од многуте арени на конфронтација меѓу Русија и Западот. Две компоненти се важни за оваа геополитичка битка во регионот – генералната разочараност од политиката на Западот и православните/ортодоксни врски со Русија. Во истражувањето се споменува и евро-атлантскиот скептицизам и сеќавањето за воените операции на НАТО во 1990-те. Гледиштата за членството во ЕУ се дијаметрално спротивни – со поддршка од огромно мнозинство во Албанија, Косово и Северна Македонија, па се до незаинтересираноста во Србија.

Според аналитичарот Иван Крастев, европската интеграција ја губи моќта за привлечност на Западниот Балкан.

– Поентирајќи на картата на анти-западно расположение, Русија ја турка алтернативната идеја за Ортодоксно братство, што е евтин потег за поголемо влијание врз локалното население, вели Крастев.

Руското економско влијание врз Западниот Балкан е во пораст, особено во енергетскиот сектор. Газпром, пренесува Гласот на Америка, веќе доминира на локалните пазари во Србија, Босна и Херцеговина и Северна Македонија со потпишување долгогодишни договори за испорака на руски гас.

Во анализата од Германскиот Маршалов план во САД, се вели дека на Западниот Балкан е или стреми кон НАТО. Во февруари, Северна Македонија потпиша договор за членство, Црна Гора влезе во 2017-ма, а Хрватска и Албанија веќе се членки на НАТО. Србија ги продлабочи врските со Алијансата изминатите години иако меѓу Србите е свежо сеќавањето за бомбардирање од НАТО во 1990-те.

Рускиот наратив ги поткопува можностите на регионот, во време кога ги користи политичките грешки на Западот.

– Русија отворено е против на влезот на Северна Македонија во НАТО, игра на картата на „Големиот брат" за Република Српска и реагира како заштитник на Србија во време кога бара да се наметне во улога на медијатор за косовското прашање. Руските платеници во регионот, придонесуваат за неколку стратешки цели на Кремљ на Западниот Балкан – дека со политичка криза ширум регионот се забавува севкупната евроатланска интеграција, се посочува меѓу другото во анализата.

Во заклучокот се наведува дека и новинарите на Западниот Балкан треба да ја кренат свеста за напорите на руските платеници кои сакаат да влијаат со манипулирање во медиумите.

– Новинарите треба да ги поддржат локалните и меѓународни креирачи на мислењето во обидите да ги детектираат и отстранат лажните вести при промовирање на новинарските стандарди, базирани врз факти, се вели во аанализата на Германскиот Маршалов фонд во САД.

Акција за собирање кабаст отпад во Чаир

Јавното претпријатие „Комунална хигиена" – Скопје од денеска до 19 јули ќе спроведе акција за собирање кабаст отпад во Општина Чаир.

Како што информираат од претпријатието, на четири локации во оваа скопска општина ќе се постават специјални контејнери за собирање кабаст отпад, во кои граѓаните ќе можат да ги одложат стариот мебел и отпадот од електричната и електронската опрема.

Екипите на ЈП „Комунална хигиена" – Скопје собраниот отпад од садовите ќе го транспортираат во вечерните часови.

Од претпријатието велат дека Законот за јавна чистота забранува кабастиот отпад да се одлага на јавни површини, а неговото несовесно исфрлање резултира со создавање диви депонии и загадување на животната средина.

Оттаму апелираат до граѓаните на општината да ја искористат оваа можност за одлагање на својот кабаст отпад во специјалните садови и информираат дека по завршувањето на акцијата, овој тип отпад ќе смеат да го одложат само во центрите за селекција во Карпош и во Вардариште, без плаќање паричен надоместок.

Контејнерите наменети за одлагање на кабастиот отпад во Општината Чаир ќе бидат поставени на следните локации: раскрсницата меѓу улиците „Дижонска и „Џон Кенеди", раскрсницата меѓу булеварот „Цветан Димов" и улицата „Коста Абрашевиќ", улицата „Серава" (во близина на „Ефтинија импекс") и на улицата „Ресенска" (во близина на Ресторан „Фафа"), се наведува во соопштението од претпријатието. /МИА

Панел за перспективите на романското и почетокот на финското претседателсво со ЕУ

Панел на тема „Националните перспективи на крајот на романското и во очекување на финското претседателство со Советот на ЕУ" ќе се одржи денеска во Министерството за надворешни работи.

Настанот е организиран од Амбасадата на Романија во Скопје, Амбасадата на Финска во Белград и Институт за демократија „Социетас цивилис".

На настанот ќе бидат презентирани резултатите од романското и приоритетите на финското претседателство со Советот, како и европската интеграција на Македонија и земјите од Западен Балкан.

Поздравни обраќања пред гостите ќе имаат шефот на дипломатијата Никола Димитров и претседателот на „Социетас цивилис", Марко Трошановски, а во дискусијата ќе учествуваат вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи, шефот на делегацијата на ЕУ, Самуел Жбогар, романскиот амбасадор Виорел Станила, финскиот амбасадор Кимо Лахдевирта, директорката при Директоратот на ЕУ при МНР, Бети Јачева, и раководителот на Центарот за евроинтеграции при ИДСЦС, Зоран Нечев. /МИА

Ахмети и Села ќе одат на лидерската средба, се чека потврда од Мицкоски

Премиерот Зоран Заев ја официјализираше поканата за лидерска средба, која како што предложи би се одржала во петок во Клубот на пратениците. 

Засега присуство е најавено од ДУИ и Алијансата за Албанците, додека ВМРО-ДПМНЕ остана на ставот дека доколку се одржува лидерска средба прва тема треба да бидат предвремени парламентарни избори, а потоа може да се зборува и за други теми, како пописот, изборен законик или закон за СЈО. Конечната одлука дали ќе одат на лидерската ќе ја донесе партиското раководство.

Сепак, Заев верува дека лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски ќе присуствува на лидерската средба за која како теми ги предложи нов Изборен законик, закон за јавно обвинителство во кој би се регулирал и консензус за пописот. Во моментите кога премиерот Заев ја објави поканата за петочната лидерска средба во јавноста беше соопштено дека неотповиклива оставка поднела специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. Оставката би била активирана само доколку биде донесен законот за јавно обвинителство. Специјалната јавна обвинителка, според информациите во јавноста, беше едно од несогласувањата на владејачките партии и опозицијата во разговорите за статусот на јавното обвинителство.

Премиерот Заев на прес-конференцијата кажа дека освен за темите кои ги најави на средбата може да се разговара и за други прашања кои би ги иницирале учесниците во разговорите, но вели, иако влаедајчката партија е подготвена за избори, предност во моментот треба да има евроинтеграцијата и развојот на државата и економијата.

На средбата, како што рече, очекува лидерите да се фокусираат на создавање услови за последниот исчекор за старт на преговорите и од неа да произлезат предлози за Акциски план и работни групи во кои би учествувале претставници од сите парламентарни групи со кои ќе има разговори.

Затворањето на овие теми, според него, ќе значи заокружување реформите во делот на европските интеграции со кои ќе се претставиме наесен како земја која ги затворила сите прашања за добивање на ветениот датум за старт на преговорите.– Никому да не му дадеме аргумент да биде против, да биде резервиран или слично, рече премиерот.

Заев останува на ставот дека треба да се оди на редовни избори, освен ако нема некои сериозни аргументи. Смета дека редовните избори би можеле да бидат поместени во окотмври 2020 година за тие да не се одржуваат во зима. Ваков став минатата недела изнесе и Артан Груби од ДУИ, кој дури кажа и дека можни термини за избори би биле и крајот на мај или јуни.

– И ние сме подготвени за предвремени избори напролет, наесен или кога било, но пред се е одговороноста кон државата, секогаш сме стоеле на ставот дека да треба да и дадеме шанса на економијата по сериозни политички одлуки. Останувам на ставот дека треба да одиме на редовни избори. Брзи избори, предвремени избори видовме до каде ја донесоа државата заради политички калкулации. Ако одиме на избори оваа есен, ќе остане истата Влада од прилика со истите партиципиенти. Што ќе направиме овој драгоцен неповторлив период за македонската економија ќе го унаказиме, ќе го уништиме, рече Заев.

ВМРО-ДПМНЕ го повтори ставот дека доколку се одржува лидерска средба прва тема треба да бидат предвремени парламентарни избори. Потоа, како што изјав на прес-конференција портпаролот на партијата Димче Арсовски, може да се зборува и за други теми, како пописот, изборен законик или закон за СЈО, кои ги најави Заев.

-Во однос на лидерската средба веќе и претседателот  Мицкоски се изјасни. Ние сме децидни дека на таа лидерска средба како прво и единствено прашање мора да се разговара како прва точка за предвремени парламентарни избори. Во однос на денот и времето и локацијата, дополнително ќе биде анализирано во органите на партијата и ќе биде одлучено согласно агендите на претседателот и временските можности, рече Арсовски одговарајќи на новинарско прашање.

Арсовски додаде и оти кај премиерот Зоран Заев и во неговото денешно обраќање можело да се види оти нема расположение за избори и дека тој едноставно бега од избори со самото тоа што кажал дека може да се разговара за Изборниот модел, меѓутоа да не бидат притисок предвремените парламентарни избори.

Поканата на премиерот вчера ја прифати претседателот на Алијансата за Албанците Зијадин Села.Од Кабинетот на Села наведуваат дека ќе учествуваат на средбата и оти ќе презентираат свои предлози и идеи за прашањата за кои ќе се дискутира.

-Добро е што премиерот почнал да ја чувствува вистинската сила на Алијансата за Албанците. Отсекогаш сме мислеле дека вакви лидерски средби треба почесто да се свикуваат кога станува збор за чувствителни државни прашања. Ќе ја прифатиме поканата и сигурно ќе учествуваме во неа со наши предлози и идеи за прашањата за кои ќе се дискутира, стои во информацијата испратена од Кабинетот на Села. /МИА

притисни ентер