Планинарско-велосипедски хепенинг „#Почни со Водно#"

Стартот е во 18.30 часот пред основното училиште „Кочо Рацин", а учесниците ќе можат да се искачуваат до врвот на Водно заедно со планинарите или со велосипедистите.

Планинари, велосипедисти, рекреативци и сите љубители на природата, се поканети на планинарско-велосипедски настан „#Почни со Водно#" што ќе се одржи вечер во организација на Амбасадата на Република Словачка во Скопје и планинарското друштво „I Love Hiking".

Стартот е во 18.30 часот пред основното училиште „Кочо Рацин", а учесниците ќе можат да се искачуваат до врвот на Водно заедно со планинарите или со велосипедистите.

Организаторите најавуваат дека за сите што ќе стигнат до врвот на Водно, ќе има подготвена храна, словачки пијалок, како и добра забава.

Апликацијата „Google GO“ достапна за целиот свет

По една година откако е претставена во Индија и Индонезија апликацијата „Google GO“ конечно ќе биде достапна до целиот свет.

Се работи за апликација која претставува олеснета верзија од „Google“ пребарувачот и зафаќа само 7MB. Оваа апликација е замислена да биде главна алатка за пребарување информации на интернет за телефоните од долниот сегмент.

И Покрај тоа што зафаќа помалку простор, овој олеснет пребарувач ќе ги памти последните резултати од вашите пребарувања на кои ќе можете да им се вратите и кога ќе немате интернет.

„Google GO“ е креирана за телефоните со полоши спецификации но сепак е напредна и функционална апликација. Во себе содржи функција за фотографирање на текст кој може и да го прочита за вас. Исто така „Google GO“ има и опција за пребарување со гласовни команди. А доколку имате проблеми со читањето оваа апликација може да го направи тоа за вас и да ви го прочита посакуваниот текст на глас.

„Google GO“ е само една од низа апликации кои се креираат за телефоните од долниот сегмент, тука се „Gmail Go“, „Gallery Go“ а „Google“ покрај тоа нуди и „Android Go“- верзија од познатиот оперативен систем кој се наменет специјално за послабите телефони.

Млади од Кичево дебатираа за влијанието на насилството од видеоигрите

Во Кичево  денеска се одржа дебата на тема „Дали видео игрите кои содржат насилство се соодветни за млади".

Дебатата е дел од проектот „Зајакнување на отпорноста кон насилен екстремизам на локалните заедници во Македонија" подржан од Британска Амбасада и Амбасада на Кралството Холандија во Скопје.

– Овој проект има цел да даде поддршка на националната стратегија и акциониот план за борба против насилен екстремизам преку зајакнување на соработката помеѓу локалните чинители, вклучувајќи лидерите на граѓанското општество, верските заедници, младите и локалните и централните власти поврзано со спречување и борба против насилен екстремизам преку креирање Тимови на Акција во Заедницата (ТАЗ) во три пилот општини, Чаир, Гостивар и општина Кичево, вели кординаторот на Младинскиот Совет на општина Кичево Арбен Ристеми./МИА

Претставен новиот Волво на хибриден погон (ВИДЕО)

Актуелниот Волво Ѕ60 ја доби најсилната погонска верзија со 390 Кс во комбинација на бензински и електромотор.

Третата генерација на Ѕ60 доаѓа со моќен Т8 плаг-ин хибрид. Турбо бензинецот има 303 КС , а електромоторот дополнителни 87 КС , а силата од 390 КС е распоредена на сите четири тркала со помош на 8- брзинскиот менувач.

На 100 км/час стигнува за 4,6 секунди , а од Волво велат дека оваа лимузина троши само 1,6 литри бензин на 100 км.

Емисијата на јаглероден диоксид е само 39 грама на поминат километар. Самостојно со батериите новиот Волво може да помине 58 километри.

притисни ентер