Авион принудно слета поради пијан патник

Авион на руската авиокомпанија Аерофлот мораше да слета во Полска поради агресивен патник.

Авионот морал да слета во Варшава зашто пијан и агресивен патник ги напаѓал другите патници. Авионот на Аерофлот летал на редовната линија од Барселона кон Москва , но морал принудно да слета на варшавскиот аеродром ,,Фредерик Шопен” .

Портпаролот на аеродромот соопшти дека патникот бил агресивен и очигледно многу пијан , така што добиле повик од пилотот на рускиот авион за вонредно слетување.

Пограничната полиција го извела пијаниот патник од авионот , кој ќе остане во Варшава.

Невреме во Скопје

Силно невреме го зафати Скопје попладнево. Град со големина на орев паѓа во неколку населби и делови од градот. Во други, невремето е со послаб интензитет.

УХМР претходно најави дека под влијание на циклонска активност времето од утре ќе биде променливо облачно, нестабилно и посвежо со повремени врнежи и грмежи. Локално процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невреме, особено утре и задутре, кога се очекува обилен пороен дожд (над 30 литри на метар квадратен), силен ветер, електрични празнења и изолирана појава на град.

Се очекува и намалување на темепратурите до 28 степени. /МИА

Вонредната супервизија на АЗЛП во ДИК утврди повеќе повреди на прописите за заштита на личните податоци

Агенцијата за заштита на личните податоци (АЗЛП) во врска со инцидентот што се случи на 15 јули 2020, за денот на изборите на веб страницата на Државната изборна комисија (ДИК) изврши вонредна супервизија во ДИК, соопшти Агенцијата.

– Вонредната супервизија беше извршена по службена должност со цел да се провери и истражи евентуалното нарушување на безбедноста на личните податоци кои ги обработува ДИК, поврзано со инцидентот што се случи вечерта на 15 јули 2020 година, непосредно по одржувањето на вонредните парламентарни избори 2020 година, велат во соопштението.

АЗЛП утврдила повеќе повреди на прописите за заштита на личните податоци од страна на ДИК, бидејќи не применила соодветни технички и организациски мерки во однос на заштитата на веб страниците и информатичката инфраструктура за да обезбеди ниво на безбедност соодветно на ризикот.

– ДИК не извршила тестирање на софтверскиот систем за спроведување на парламентарните избори 2020 година на Дуна ДОО Скопје пред неговото имплементирање или по извршените промени со цел да се провери дали системот обезбедува безбедност на личните податоци согласно прописите за заштита на личните податоци. ДИК при ангажирање на Дуна ДОО Скопје како обработувач, постапила спротивно на прописите за заштита на личните податоци. ДИК при користење на нови технологии за некој вид на обработка (во конкретниот случај софтверскиот систем за спроведување на Парламентарните избори 2020 година на Дуна ДОО Скопје), не извршила проценка на влијанието на предвидените операции на обработката во однос на заштитата на личните податоци, наведуваат од АЗЛП.

ДИК, додаваат, поставува документи со лични податоци на Google Drive и истите ги објавува на своите веб страници, со што врши пренос на личните податоци. Воедно, како што наведуваат од Агенцијата, ДИК ги користи услугите на CloudFlare чија главна инфраструктура е лоцирана надвор од територијата на Република Македонија. Оттука, посочуваат, ДИК постапила спротивно од општото правило за пренос на личните податоци.

– ДИК (како контролор) и Дуна ДОО Скопје (како обработувач) не ја исполниле обврската за известување за нарушување на безбедноста на обработката на личните податоци до АЗЛП. ДИК не ги документирала нарушувањата на безбедноста на личните податоци и немала воспоставено внатрешен процес на евидентирање на нарушувањата на безбедноста на личните податоци. ДИК не ја исполнила обврската за определување на офицер за заштита на личните податоци. ДИК не определила администратор на информацискиот систем, наведуваат од АЗЛП како дел од утврдените повреди од страна на ДИК.

За извршената вонредна супервизија АЗЛП донела решение со мерки за отстранување на утврдените повреди и рокови во кои ДИК треба да постапи и да го усогласи своето работење со прописите за заштита на личните податоци./МИА

Заев: Сите опции се отворени за идно коалицирање

Процесот на разговори ќе го даде правецот и ќе формираме влада која ќе им служи на граѓаните и државата.

Започнува процесот на разговори за формирање на ново парламентарно мнозинство и нова Влада кои во следните четири години ќе им служат на граѓаните и државата, истакна претседателот Зоран Заев во одговор на новинарски прашања, по одржување на конститутивната седница на Собранието на Република Македонија.

„Денеска ги почнуваме разговорите како што реков со претседателите на политичките партии, со работни групи, членови на раководствата на партиите ќе имаат средба во еден период од 10 до 15 дена од сега натаму очекуваме да има и резултати од самите преговори. Низ самиот преговарачки процес ние ќе утврдиме во кој правец треба да ги градиме идните политики. Денес јавно ги обелоденив принципите на коишто ќе разговараме за идната македонска влада и верувам дека тие принципи на еден мудар начин, паметен начин обезбедувајќи парламентарно мнозинство од најмалку 61 пратеник. Верувам дека ќе обезбедиме стабилно парламентарно мнозинство кое што ќе гарантира стабилна влада која што ќе има намера да опстои 4 години нешто што е важно и за економијата и за граѓаните заради нивната предвидливост очекуваме во околности кога меѓународните интеграции се заокружена работа ќе отвораме поглавја со ЕУ, НАТО е завршена работа да имаме Влада после долг период која што ќе опстои 4 години", посочи Заев.

Во однос на коалицирањето со други политички партии, претседателот Заев посочи дека сите опции се отворени и дека процесот на разговори ќе го даде правецот за тоа кој би се приклучил на СДСМ и Коалицијата Можеме во идна коалиција

„Да оставиме времето да покаже со кого ќе можеме да направиме коалиција, односно парламентарно мнозинство што ќе ја сочини Владата. Граѓаните преку гласањето ги даваат правците и очекувањата, коалицијата предводена од СДСМ може да формира Влада и со ДУИ и со Алијанса и со Алтернатива, зависи од отстранувањето на национализмот, зависи од цело едно поглавје за разработка на прочистување на правосудството, проверка на имотот, капиталот на секој политичар и функционер којшто ќе биде избран, кадровскиот потенцијал пред се за правните аспекти но и за економските аспекти на државата. Ќе ги разгледаме сите можности, добро ќе одмериме и на крајот ќе ја донесеме одлуката. Сите опции се отворени во текот на овој преговарачки процес. Секако верувам дека низ преговарачкиот процес пред се сите понесени од нашата одговорност пред граѓаните кои што ни го дале мандатот како пратеници а со тоа даваат мандат за можност да создадеме парламентарно мнозинство ќе се водиме од она што е важно за граѓаните и секако ако носиме свои суети тие може да ги оставиме дома, за да можеме да им служиме на граѓаните и на државата", заклучи Заев

Центар за комуникации со јавноста на СДСМ.

притисни ентер