Ултима РС , болид со мотор на Корвета и сила од 1 200 коњски сили (ФОТО)

Ултима веќе со години составува автомобили за посебен тип на возачи , кои не сакаат возила осд сериско производство.

Британската мала компанија на фестивалот на брзината во Гудвуд се претстави со Ултима РС , нов модел што ќе се нуди во неколку варијанти. првата е со V8 мотор од Шевролет со најмалку 480 Кс .

Потоа следува моторот со 650 Кс од Корвета З06 , а врв е моторот 6.2 од ЗР1 со 800 Кс , но тука не е крајот , зашто најсилниот може да достигне , со мали преправки и до 1 200 Кс.

Станува збор за автомобил кој со сите конфигурации тежи нешто помналку од еден тон. Затоа не треба да зачудува што бнајслабата конфигурација стигнува до 160 км/час за 6,2 секунди и не се предава до 290 км/час.

Појаките, пак,се како ракета , па така ЛТ5 од 800 Кс стигнува до 96 км/час за 2,3 секунди и вози со брзина и од над 400км/час.

За најсилната изведба не се објавени перформансите , па ниту цената. Производителот вели дека е на ново на БМВ М3.

Фото: Сенида ги покажа облините во костим за капење

Лето е, сите се разголуваат па и Сенида постави фотографии во костим за капење на својот „Инстаграм“ профил.

Таа преферира едноставни костими за капење и не е толку нападна во покажувањето на нејзиното тело.  

Видео: Куче скокна во река за да го спаси своето другарче

Кога ќе се земе во предвид дека водата не е длабока и дека чамецот е блиску до брегот, ова видео и не е толку драматично.

Но кога ќе го видете уплашеното мало кученце како цимоли, сигурно ќе ви падне жал за него. Такво чувство имаше и големото куче и затоа направи ваков храбар потег.

„RIMAC“ на турнеја низ америка

„RIMAC“ и неговите електрични болиди, веќе некое време се низ Америка, каде учествуваат  на бројни автомобилски случувања.

Љубителите на автомобили низ Америка ќе можат да ги видат и да се восхитуваат на новите модели од компанијата „RIMAC“.

притисни ентер