Вакцинацијата останува задолжителна

Вакцинацијата останува задолжителна за упис и во градинките и во образованието и по вчерашната средба помеѓу министерот за здравство Филипче и премиерот Заев со група родители кои не сакаат да ги вакцинираат децата.

 Министерот вели дека ги слушнале ставовите на родителите, но сепак доказите од медицината се посилни од ставовите на родителите.

Ова е прва средба со родителите кои се противат на вакцинацијата шест месеци од прогласувањето на епидемијата.

Министерот посочи дека од наредната недела ќе имаат и средба со доктори и со родители со цел имунизацијата да продолжи, а децата да бидат запишани во училиште. Казната за невакцинирање на детето е 500тини евра.

Околу илјада родители потпишале изјава дека нема да ги вакцинираат своите деца. Најмногу родители потпишале изјави од Скопје, Струмица, Штип и Куманово, велат до ДСЗИ.

Фото: Сенида ги покажа облините во костим за капење

Лето е, сите се разголуваат па и Сенида постави фотографии во костим за капење на својот „Инстаграм“ профил.

Таа преферира едноставни костими за капење и не е толку нападна во покажувањето на нејзиното тело.  

Видео: Куче скокна во река за да го спаси своето другарче

Кога ќе се земе во предвид дека водата не е длабока и дека чамецот е блиску до брегот, ова видео и не е толку драматично.

Но кога ќе го видете уплашеното мало кученце како цимоли, сигурно ќе ви падне жал за него. Такво чувство имаше и големото куче и затоа направи ваков храбар потег.

„RIMAC“ на турнеја низ америка

„RIMAC“ и неговите електрични болиди, веќе некое време се низ Америка, каде учествуваат  на бројни автомобилски случувања.

Љубителите на автомобили низ Америка ќе можат да ги видат и да се восхитуваат на новите модели од компанијата „RIMAC“.

притисни ентер