„Само Вистина“ со Тодор Петров и Исмет Рамадани

Во вечерашната „Само Вистина“ дебатираа Тодор Петров и Исмет Рамадани.

- Легитимирани места кои се во групата на културно наследство се уништуваат затоа што царува урбаната мафија, криминалот и корупцијата, вели Петров. - Се потфрли во заштитата за Охрид, власта мора брзо да реагира со конкретни мерки за да се тргне од листата на „загрозени“, додава Рамадани.

- Ако поентата на Пендаровски со помирувањето е да се помириме за промената на името тогаш тоа е сосема погрешен пристап, смета Петров. - Вашата опција е поразена, договорот со Грција се направи за да ни се отворат евроатлантските врати, возвраќа Рамадани.

- Не може „метлата“ да има некаков ефект кога ја спроведуваат тие кои најмногу треба да сносат одговорност за се што е направено, дециден е Петров. - Нормално е во оваа фаза да се донесе поквалификуван кадар кој ќе внесе свежина и уште понормално е оние кои потфрлиле да бидат санкцонирани, заклучува Рамадани.

Повеќе детали погледнете во најновото издание на „Само Вистина".

Гостивар и околината пет часа ќе бидат без вода за пиење

Корисниците приклучени на градскиот водовод во Гостивар денеска ќе имаат прекин во снабдувањето со вода за пиење.

Од ЈП „Комуналец" информираа дека прекинот е предвиден во перидот од 7:00 до 12:00 часот и при тоа нема да се испорачува вода до градот и околните населби кои се снабдуваат од градската водоводната мрежа.

Петчасовниот прекин е предвиден поради изведување приклучок на нова водоводна линија со пречник Ф-500 во близина на поранешната фабрика „Силика". 

Почнува издавањето на новите таблички со ознаката „NMK“

Од понеделник се очекува да започне издавањето на новите регистарски таблички за возилата со ознаката „NMK“.

Замената на старите регистарски таблички со новите ќе се врши постепено при регистрација на возилата.

Обврската за замена на табличките на кои е досегашната ознака МК со новата NMK произлегува од Договорот од Преспа со кој се реши спорот за името со Грција.

Од стапувањето во сила на Преспанскиот договор, досега се даваа бесплатни налепници со ознаката NMK на граничните премини при влез или излез на возилата од Република Северна Македонија. 

Истрага и притвор за лице осомничено за убиство на жена во Шуто Оризари

Во текот на вчерашниот ден, по вербална расправија и физичка пресметка на двајца братучеди во населбата Шуто Оризари, осомничениот со нож влегол во куќата на оштетните, со цел да го лиши од живот својот братучед.

Скопје, 15 јуни 2019 (МИА) –   Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице заради постоење на основано сомневање дека сторил едно кривично дело убиство од член 123 став 1 и едно кривично дело убиство во обид, предвидено и казниво по член 123 став 1 во врска со член 19 од Кривичниот законик.

Удирајќи го со нож во пределот на градите и абдоменот му нанел две убодни рани. Со намера да ги раздвои, меѓу двајцата братучеди застанала сопругата на оштетениот при што осомничениот замавнал со ножот и и задал удар во пределот на срцето од кој удар кај оштетената настапила смрт.

-Имајќи ги предвид видот и тежината на кривичните дела што се ставаат на товар на осомничениот, како и тешките последици од настанот во кој без никаква вина во својот дом, мајка на малолетни деца го изгуби својот живот, надлежниот јавен обвинител до судијата на претходна постапка достави предлог за определување мерка притвор за осомничениот, се наведува во соопштението на обвинителството. /МИА

притисни ентер