„Wizz Air“ прославува 15 години летање и 200 милиони превезени патници

Најголемата европска ниско -буџетна авиокомпанија „Wizz Air“, ја прослави 15-годишнината од својот прв лет, како и извонредното достигнување од 200 милиони превезени патници.

Првиот авион на „Wizz Air“ полетал на 19 мај 2004 година од Катовице до Лондон Лутон. Оттогаш авиокомпанија ја зголеми својата флота на 112 Airbus авиони, вклучувајќи го и модерниот A321 авион, кој се напојува со два мотори на Pratt&Whitney со турбо мотор, што го прави најефикасен авион со една патека во светот.

За време на 15те години на постоење, Wizz Air ја доби довербата и лојалноста на 200 милиони патници. WIZZ достигна 100 милиони патници во Октомври 2015 година и му беа потребни помалку од четири години да го удвои тој број.

За да го одбележи ова значајно достигнување, сите патници на славеничкиот лет од Киев, Украина до Катовице, Полска беа поздравени од менаџментот на Wizz Air и Меѓународниот аеродром во Катовице по пристигнувањето со мала прослава на земјата и ваучериод 200 евра.

Фото: Мечка ги изненади гостите во хотелот

Ова се случило во еден хотел на Белите планини во Њу Хемпшир САД.

Оваа фотографија ја направил вработен во хотелот, сакајќи да го фотографира изгрејсонцето во раните утрински часови, го дочекала огромна црна мечка како шета низ терасата на хотелот.

Од која земја доаѓаат најдобрите автомобили?

Генерално се мисли дека најдобри возила се прават во Германија и Јапонија, но голема конкуренција преставуваат Франција и Италија.

На европскиот пазар главни ривали се Германците и Италијаните , тие се издвојуваат по добриот дизајн и квалитетот на моторите, сегменти во кој тешко може некој да им парира.

Видео: Какво е летањето со рускиот борбен авиот ТУ- 160

Руските авиони редовно летаат над неутралните води, еве како тоа изгледа.

Во ова видео е претставено полетувањето, летот и слетувањето на рускиот борбен авион ТУ-160.

притисни ентер