Германски стартап планира лансирање на летечко такси до 2025 (ВИДЕО)

Стартап компанијата Лилиум со седиште во Минхен , го претстави прототипот на летачко такси со пет седишта.

Лилиум Џет , каде на почетокот на месецов го направија својот прв лет , дел е од летачката такси служба за која велат дека ќе биде целосно оперативна во големите градови низ светот до 2025 година.

Летачкото електрично такси може да мине 300 километри за само 60 минути и тоа со едно полнење.

Корисниците ќе може да нарачаат превоз со помош на апликација , а возењето не би чинело многу повеќе од возењето со конвенционално такси.

Преубавата манекенка ги воодушеви своите фанови

Таа се прослави како заштитно лице на познатиот бренд  „Викторија Сикрет“

Преубавата манекенка Роми Стријд ги воодушеви своите фанови ширум светот со новите атрактивни фотографии. Оваа убавица од ден во ден станува се повеќе популарна. Дефинитивно никој не може да остане рамнодушен на нејзината убавина.

Крај за „McLaren 600LT“ после една година произведување

Како што најавија од компанијата „McLaren“ после една година е окончано производството на моделот „600LT“ и на тој начин го прават овој модел уште по ексклузивен.

Последните примероци од овој модел го напуштија погонот за производство и со тоа „McLaren“ заврши уште еден успешен дел од својата историја.

Видео: Најдолгиот зиплајн на светот

На планината Јебел Јаис во Обединетите Арапски Емирати, се наоѓа најдолгиот зиплајн на светот. Долг е скоро три километри.

На овој зиплајн можете да достигнете брзина од дури 170 Км/ч, погледнете во видеото како тоа изгледа во пракса.

притисни ентер