Олдтајмерите , тјунираните и супер опремените возила ги воодушевија Скопјани

Олдтајмери и јангтајмери, тјунирани возила, стајлинг на возила, озвучување на возилата и луксузни возила.Шаренило од возила на полигот на АСУЦ.

За добро здравје потребен е добар доктор и превенција, а за здрав автомобил и негуван потребен е добар „автомеханичар доктор“ и секако мерак и љубов. Средното училиште АСУЦ „Боро Петрушевски“ традиционално петта година на полигонот организира ден на автомобили од различни модели и години со цел да се привлечат идните средношколци да се запознаат со училиштето и да станат добро име за доктори по автобомобили.

На пракингот марки и дизјани на сите автомобили, најсимпатичен и посетен делот со олдтајмери автомобили. Васил Стамболиски во мираз добил застава 101 и моторче од 1973 година. Автомобилот го вози, а моторчето е само мерак за очи во дворот.

Младиот Петорвиќ од Врање стигнал со автомобилот од неговиот дедо од 1976 година.

„Како Змај е. Вози како од фабрика да излего. 00.27 Дома сме сите по малку доктори, мојот дедо е прв сопственик и до стара генерација на професори и од 1976 година до ден денеска,автомобилот е чуван, мазен, апцен и во возиме насекаде“.

Симбол на овој ден беше малиот НСУ ПРИНЦ.

Возилото е сопственост на Маринкови, модел единствен во Македонија.

За секој љубител на автомобил тајната е редовни прегледи и внимателно возење.

Ламборџини не е веќе на врвот на уличните суперболиди (ВИДЕО)

Ламборџини веќе не е сопственик на рекордот на патеката во германскиот Хокенхајм , а титулата му припадна на најлутиот конкурент.

Се разбира , тоа е Ферари. Го победи суперспортскиот болид Aventador SVJ на Ламборџини , и тоа не само на патеката во Хокенхајм , туку и на онаа во Нирнберг.

Ферари во верзијата Писта побрз беше за 1,4 секунди со време од 1:45.9 и со тоа време се приближи до она на тркачките болиди. Верзијата Писта ја движи 3.9 литарски твин турбо V8 мотор со 720 Кс и 770 Нм .

За соборување на рекордот на Ламборџини е заслужен и возачот Кристијан Гебхарт.

Пајак во Австралија улови и изеде опосум (ВИДЕО)

Страшни фотографии објави Џастин латон , кои ги снимил нејзиниот сопруг , а на нив се гледа како огромен пајак лови и јаде опосум , вид мал торбар што личи на стаорец.

Во Националниот парк Маунт Филд на Тасманија сопругот на Џастин Латон снимил неверојатна борба. За научниците станува збор за навистина редок феномен.

Големите пајаци кои живеат во Австралија и на Тасманија знаат да изедат мало пиле , жаба или влекач , но не и опосум. Опосумот има тело долго од 5 до 11 сантиметри со тежина од 7 до 43 грама.

Видот опосуми што на снимката се гледа како жртва на пајакот е од поголемите , кои достигнуваат до 11 сантиметри должина и од 15 до 43 грама тежина.

Во 2016 Австралиец од државата Квинсленд сними кај него дома слично шокантно видео- пајак кој преку фрижидерот во неговиот дом носи глушец.

Фејсбук ја претстави својата криптовалута со која имаат големи планови

Компанијата Фејсбук денеска го објави планот за лансирање на криптовалутата либра , така што од секторот социјални мрежи се шири кон онлајн трговија и глобално плаќање.

Фејсбук се здружи со 28 партнери во проектот Libra Association што ќе управува со новата дигитална валута. Според информацвиите , планираат да ја лансираат на почетокот на 2020 година.

Партнери во проектот се моќни компаниуи како Mastercard, Visа, Spotify Technology, Paypal, eBay, Uber Technologies, Vodafone Group, како и инвестициски компании од типот на Andreessen Horowitz .

Се надеваат дека со стартот на либра ќе се соберат околу 100 компании . Секоја членка добива по еден глас во носење на клучните одлуки за мрежата за тргување со либра , а компаниите мора да вложат најмалку 10 милиони долари , за да бидат дел од групацијата.

По првата година , Фејсбук нема намера да го задржи водечкото место меѓу членките.

Компанијата основа и филијала наречена Калибра , која ќе нуди дигитални паричници за потребите на штедење , праќање пари и потошувачка на либра.

Kалибра ќе биде поврзана со платформите на фејсбук за праќање пораки како Messenger и WhatsApp, кои веќе имаат над милијарда корисници.

притисни ентер