Пендаровски во Крива Паланка : Само со влез во ЕУ младите луѓе ќе бидат конкурентни и ќе имаат просперитет

Трендовите на иселување на младите нема да се намалат ако останеме во изолација. 

Само со влез во ЕУ и НАТО, на големиот европски пазар, младите луѓе ќе бидат конкурентни и просперитетни, рече на денешната средба со граѓаните на Крива Паланка кандидатот за претседател на СДСМ и Коалицијата Стево Пендаровски.

Според него, никој повеќе не гласа за политичари кои говорат за историја, а народот сака да гледа во иднината.

– Новата власт во изминатите година и пол се ангажира да стави крај на мрачниот транзициски период од 30-тина години, од кои најмрачни беа последните десет, кога луѓето беа или блиски до „фамилијата” или граѓани од последен ред. Ние поставивме принцип на еднакво општество за сите, судството е ослободено од политички притисоци, нема телевизиски пропаганди по цел ден, направен е огромен скок на полето на човековите права и слободи. Направивме и огромен чекор во решавање на проблемите со соседите, на што ниту една политичка гарнитура не се нафаќаше поради својот рејтинг. Оваа постава, конечно реши да не води сметка за тоа колку пратеници ќе значи тоа, напротив, ја презема одговорноста и го заврши Рамковниот договор, правејќи слога внатре во државата. Ги отвори ширум портите за НАТО интеграција, со што го осигура интегритетот на ова парче земја и за два месеца очекува датум за почеток на преговорите со ЕУ што ќе донесе многу фондови за инфраструктура, земјоделство, здравство, се што гарантира економски развој, рече Пендаровски.

Според него, досегашниот период беше, како што рече, период на интеграција, додека оваа година и наредните се прогласени за време на економски развој.

– Со гласот за број три гласате за економски развој и просперитет, а гласот за Сиљаноска значи глас за трет мандат на Иванов. Гласот за Мицковски значи глас за Груевски, зашто луѓето се сменети, но политиките се исти. Како што ве гледам во голем број денес, очекувам уште поголема поддршка на 21 овој месец и на 5 мај на вториот изборен круг. Очекувам да бидеме реални победници и заедно да ја видиме државата напред, порача Пендаровски.

По средбата со Кривопаланчани, Пендаровски продолжи на централниот митинг во Куманово. 

Коловозите влажни, можни одрони низ котлините и клисурите

Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа коловози. Интензитетот на сообраќајот на патните правци надвор од градските средини е зголемен.

 На граничните премини од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

Како што информира АМСМ, поради одрони, сообраќајот на регионалниот пат Делчево-Каменица се одвива по една сообраќајна лента. Се преземаат мерки за рсчистување на коловозот.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево. 

ФЕИТ одбележува 60 години постоење

Факултетот за електротехника и информациски технологии (ФЕИТ) во рамки на одбележувањето шест децении од основањето, денеска ќе им додели „Златна диплома" на сите студенти кои дипломирале пред 50 години.

Според факултетот, ќе бидат доделени 60-тина дипломи на дипломирани електроинженери од првите генерации. 

Премиерот Заев на форум на „Фајненшал тајмс" за земјите од Западен Балкан

Заев ќе се сретне со заменик-премиерот на Обединетото Кралство, Дејвид Лидингтон, на работен појадок организиран за тројцата премиери од Западен Балкан.

Премиерот Зоран Заев заедно со вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев денеска ќе престојува во еднодневна работна посета на Обединетото Кралство, каде што на покана од „Фајненшал тајмс" ќе учествува на форум што угледниот британски весник го организира за земјите од Западен Балкан, насловен „Инвестициски можности во брзорастечкиот регион".

Како што соопштија од владината прес-служба, Заев ќе се сретне со заменик-премиерот на Обединетото Кралство, Дејвид Лидингтон, на работен појадок организиран за тројцата премиери од Западен Балкан.

Предвидено е премиерот Заев да се обрати на премиерскиот панел заедно со премиерите на Албанија и Србија, Еди Рама и Ана Брнабиќ, на тема „Инвестициски можности и како домашната политика влијае на нив”, а вицепремиерот Анѓушев треба да зборува на сесија заедно со министрите за економија на Косово и Црна Гора, Валдрин Лука и Драгица Секулиќ. По завршување на сесиите се предвидени изјави на премиерот Заев и вицепремиерот Анѓушев, наведуваат од владината прес-служба.

притисни ентер