Пендаровски во Крива Паланка : Само со влез во ЕУ младите луѓе ќе бидат конкурентни и ќе имаат просперитет

Трендовите на иселување на младите нема да се намалат ако останеме во изолација. 

Само со влез во ЕУ и НАТО, на големиот европски пазар, младите луѓе ќе бидат конкурентни и просперитетни, рече на денешната средба со граѓаните на Крива Паланка кандидатот за претседател на СДСМ и Коалицијата Стево Пендаровски.

Според него, никој повеќе не гласа за политичари кои говорат за историја, а народот сака да гледа во иднината.

– Новата власт во изминатите година и пол се ангажира да стави крај на мрачниот транзициски период од 30-тина години, од кои најмрачни беа последните десет, кога луѓето беа или блиски до „фамилијата” или граѓани од последен ред. Ние поставивме принцип на еднакво општество за сите, судството е ослободено од политички притисоци, нема телевизиски пропаганди по цел ден, направен е огромен скок на полето на човековите права и слободи. Направивме и огромен чекор во решавање на проблемите со соседите, на што ниту една политичка гарнитура не се нафаќаше поради својот рејтинг. Оваа постава, конечно реши да не води сметка за тоа колку пратеници ќе значи тоа, напротив, ја презема одговорноста и го заврши Рамковниот договор, правејќи слога внатре во државата. Ги отвори ширум портите за НАТО интеграција, со што го осигура интегритетот на ова парче земја и за два месеца очекува датум за почеток на преговорите со ЕУ што ќе донесе многу фондови за инфраструктура, земјоделство, здравство, се што гарантира економски развој, рече Пендаровски.

Според него, досегашниот период беше, како што рече, период на интеграција, додека оваа година и наредните се прогласени за време на економски развој.

– Со гласот за број три гласате за економски развој и просперитет, а гласот за Сиљаноска значи глас за трет мандат на Иванов. Гласот за Мицковски значи глас за Груевски, зашто луѓето се сменети, но политиките се исти. Како што ве гледам во голем број денес, очекувам уште поголема поддршка на 21 овој месец и на 5 мај на вториот изборен круг. Очекувам да бидеме реални победници и заедно да ја видиме државата напред, порача Пендаровски.

По средбата со Кривопаланчани, Пендаровски продолжи на централниот митинг во Куманово. 

Градоначалник во Ново Село ќе се бира во втор круг

Неважечките 103 ливчиња се причина да нема избор на градоначалник на Општина Ново Село на вчерашните предвремени избори.

 Имено, кандидатот на ВМРО ДПМНЕ, Николчо Стоилков добил 2.753 гласови, а за кандидатот на СДСМ, Никола Андонов гласале 2.693 избирачи.

Според претседателката на Општинската изборна комисија, Венера Шопова, кандидатот Стоилков не ги добил потребните 50 проценти плус еден гласови за победа во првиот круг поради неважечките ливчиња и затоа на 5 мај ќе се одржи втор изборен круг.

Од 11.302 запишани избирачи во Ново Село вчера на гласање излегле 5.549 граѓани со право на глас, од кои 103 гласачки ливчиња се неважечки.

Во Општина Ново Село предвремени избори за градоначалник се одржаа заради тоа што поранешениот Боро Стојчев поднесе оставка откако беше осуден на затворска казна поради обид за шверц на цигари.

Локални врнежи утре, од четврток потопло и нестабилно

Локални врнежи од дожд и засилен ветер од југоисточен правец, а од четврток повисоки температури и нестабилно време, најавуваат метеролозите за утре.

Од среда, како што информираат од УХМР ќе настапи преодно стабилизирање на времето, додека од четврток до недела ќе биде значително потопло, но во попладневните часови ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, локално со поинтензивни процеси.

Водостојот на Бабуна двојно повисок од вчера

 Водостоите на сите реки во земјава се пониски од просекот за април и бележат благо зголемување или намалување во однос на вчера, покажуваат последните мерења од Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР).

Исклучок е Бабуна на мерното место кај Богомила каде нивото е двојно повисоко од вчерашното.

Водостоите, пак, на природните езера во земјава се исти како вчера. Нивото на Дојранското Езеро е за речиси три метри повисоко од повеќегодишниот просек за овој период од годината, додека водостоите на Охридското и Преспанското Езеро се пониски од вообичаените. 

притисни ентер