Новицки со солзи се прости од кошарката (ВИДЕО)

Легендарниот Германец се прости со солзи од НБА кошарката како великан на Далас Маверикс.

Дирк Новицки влезе во 40 – тите години и ја заврши 21 . сезона во НБА лигата . Не доби птоштална турнеја , но скромниот Дирк не ја ни бараше. Едноставно ,вчеравечер го зеде микрофонот и со солЗи во очите рече дека го одиграл последниот натпревар .

Публиката остана во шок , а тој со солзи во очите рече дека на домашен терен го одиграл последниот натпревар , а ќе игра уште еден на гостување против Сан Антониот Спурс.

Најголемиот европски кошаркар во НБА на сите времиња оваа сезона добиваше овации од противничките навивачи , како еден вид поздрав за завршетокот на кариерата. Но , тој остана скромен не само оваа сезона , туку и низ целата кариера.

Медиумите пишуваат дека намерно изгубил 196 милиони долари преку потпишување помалку вредни договори само за да остане во клубот во Далас.

Трагедија во Боливија- судијата почина среде натпревар (ВИДЕО)

Боливискиот фудбалски судија , 32- годишниот Виктор Иго Хуртадо почина вчеравечер на прволигашкиот натпревар меѓу Олвес Риди и Ориенте Петролер. 

Судијата Хуртадо во 54. минута на натпреварот паднал на теренот , по што му била пружена лекарска помош. Итно бил префрлен во болница , но не успеале да го спасат. Точната причина за смртта ќе ја покаже обдукцијата , но се смета дека судијата починал од срцев удар.

Оваа трагедија го отвори повторно прашањето за условите за играње фудбал , бидејќи стадионот во местото Ел  Алто е на најголема надморска височина на светот , на 4 150 метри , каде нема доволно кислород и фудбалерите се под посебен напор.

Надал ја освои 34-та Мастерс титула

Надал во финалето го победи Ѓоковиќ.

Рафаел Надал успеа да ја одбрани титулата. Во финалето Надал го победи Новак 1:2 (0:6, 6:4, 1:6)

За Шпанецот денешниот трофеј е негов јубилеен десетти од Мастерсот во Рим, а прв во оваа сезона и сигурно е добра најава пред претстојниот Ролан Гарос.

Ѓоковиќ во полуфиналето на Рим

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ го „преживеа“ епскиот трилес и се пласираше во полуфиналето на Мастерс турнирот 1000 во Рим.

Ѓоковиќ го доби четврфиналниот трилер против Дел Потро со 2-1 по сетови 4-6, 7-6 и 6-4 кој заврши во еден часот по полноќ.

Лидерот на АТП листата го победи  извонредниот Дел Потро во исклучително драматичен трилер кој траеше нешто повеќе од три часа.

Во нивниот 20 -ти меѓусебен дуел Ѓоковиќ по 16 пат во кариерата стигна до посакуваниот триумф.

На патот кон уште едно финале, противник на Ѓоковиќ во полуфиналето на Рим ќе биде уште еден Аргентинец, одличниот Диего Шварцман кој во четврфиналето беше подобар од Јапонецот Кеи Нишикори.

притисни ентер