Кој фудбалски џин ќе има најубав нов стадион ? (ФОТО)

На натпреварот против Кристал палас , Тотенхем го претстави својот нов стадион вреден милијарда фунти.неколклу дена пред тоа во Мадрид беше претставен изгледот на реконструираниот Сантјаго Бернабеу.

Најголемите европски клубови се натпреваруваат кој ќе изгради поскап и посовремнен стадион. Реконструкцијата на Сантијаго Бернабеу ќе чини околу 550 милиони евра , но капацитетот на стадионот ќе остане ист , 81 000 гледачи. надворешните ѕидови ќе бидат од титаниум , а стадионот ќе добие подвижен покрив. Реконструкцијата би се завршила во 2023 година.

Паралелно со Реал , и Барселона го обновува Ноу Камп. Тоа ќе го чини каталонскиот клуб 600 милиони евра , а ќе се реновира не само стадионот , туку и целата околина . Капацитетот ќе се згоелми на 105 000 гледачи.

И Валенсија нема да заостане. Клубот планираше да гради сосема нова Местала за дури 81 000 гледачи, но работите запреа поради недостиг на средства. Конечно , клубот склучи договор со компанијата Делојте , а клубот ќе се всели на новиот стадион , вреден половина милијарда евра во сезоната 2020/2021.

Селта со години постепено фго реноцвира својот стадион , што ќе биде готов оваа година. Капацитетот е зголемен од 29 на 31 000 гледачи , а според надворешниот дизајн ќе биде еден од најубавите во Шпанија.

Ќе се заврши и изградбата на новиот Стамфорд Бриџ , вреден 700 милиони евра. Поради проблеми со дозволите , изградбата застана, но во Челзи се појави американска компанија , која ќе продолжи со гхрадбата до крајот на годинава.

Нов стадион гради и Рома , која ќе се отсели од Олимпико и ќе има свој стадион , што ќе се изгради до 2021 и ќе има капацитет од 53 000 гледачи. Цената на стадионот ќе биде околу 300 милиони евра , а градот Рим во инфраструктурата околу него ќе вложи околу 600 милиони евра.

Кошаркарската Европа со поддршка за тешко болниот тренер

Еден од најдобрите кошаркарски тренери , Американецот Дејвид Блат го шокираше светот со изјавата дека боледува од мултиплекс склероза.

Блат е тренер на грчки Олимпијакос , а тој на социјалните мрежи објави тажна сторија како ја поднесува тешката болест. Веднаш по објавата , на Блат почнаа да му стигнуваат пораки со поддршка речиси од сите европски кошаркарски клубови.

Анадолу Ефес, Олимпија Милано, Дарушафака, ЦСКА, Валенсија, Барселона, Басконија, Фенербахче и многу други му порачаа на тренерот Блат да остане силен во неговата борба со болеста .

Руни едвај чека да замине од САД – го опцу судијата во лице (ВИДЕО)

Вејн Руни го загуби натпреварот на госстувањето во Ванкувер со својот ДЦ Јунајтед , а според реакциите, англиската фудбалска легенда едвај чека да се врати во својата земја.

Во 74. минута од натпреварот Руни беше заменет , а од непознати причини му се внесе во лице на судијата и почна да го пцуе.

По натпреварот фудбалерот се пожали на Твитер дека цело време мора да патува низ САД на натпреварите и тоа со патнички авиони. Инаку , европските фудбалери се навикнати да патуваат со чартер или со приватни летови , додека поради правилата на американската лига , фудбалерите само четири пати во сезоната патуваат со чартер летови на натпреварите.

Легендарниот фудбалер во јануари се враќа во Англија , каде ќе потпише 18- месечен договор со второлигашот Дерби Каунти. Таму неделно ќе добива по 100 000 фунти.

Хистерија во Бразил – Дани Алвес го постигна својот прв гол (ВИДЕО)

Легендарниот бразилски фудбалер Дани Алвес , по враќањето во Сао Паоло предизвика вистинска хистерија кога го постигна својот прв гол на бразилски терен.

Поранешниот играч на Бахија, Севиља , Барселона и Јувентус , по истекувањето на договорот со париски ПСЖ , потпиша тригодишен договор со Сао Паоло.

На првиот натпревар во новиот клуб , Алвес го постигна единствениот и победнички гол против Кеара.

Речиси 50 000 гледачи дојдоа на стадионот Морумба за да го гледаат својот идол , кого како херој пред две недели го пречекаа воБразил.

притисни ентер