Хамилтон го изедначи рекордот со Шумахер и Сена

Актуелниот светски првак во Формула 1 , Британецот Луис Хамилтон ќе тргне прв од стартната позиција во правата трка во сезоната за Гоелмата награда на Австралија во недела во Мелбурн.

Хамилтон денеска имаше за 112 илјадити делови од секундата подобро време од својот тимски колега , Финецот Валтери Ботас, додека на трето место се пласираше Германецот Себастијан Фетел, кој заостана цели седум десетинки.

За Хамилтон ова е осма пол позиција , а шеста едноподруго. Со осум најдобри времиња во квалификации на патеката во Мелбурн, 34- годишниот Британец го изедначи рекордот што го држат Бразилецот Аиртон Сена и Германецот Мајкл Шумахер.

Сена беше осум пати најбрз во квалификациите на патеката во Имола , а Шумахер осум пати беше најдобро квалификуван пред трките на патеката Сузука.

Фото: Ким Кардашијан драстично го промени изгледот

Најпознатата американска старлета Ким Кардашијан драстично го променила својот изглед.

Ваква боја на косата Ким немала никогаш.

За само неколку дена по трет пат е главна тема во светскиот шоу-бизнис. Прво јавноста дозна дека Ким и нејзиниот сопруг Канје Вест станале милијардери, потоа дека можеби тие двајца наскоро ќе влезат во претседателскиот кабинет. Сега Ким е актуелна во медиумите поради тоа што станала црвенокоса.

Популарната старлета со бујни облини на својот профил на Инстаграм објавила селфи на кое ја по прв пат ја покажала новата боја на косата.

Видео: Китови во Јадран!?

Во близина на брегот на Јадранското море во Хрватска забележани биле две големи суштества, два кита.

Залутаните китови предизвикале страв меѓу туристите во Корчула. Китовите пливале на околу 150 метри оддалеченост од брегот во близина на стариот град во Корчула.

Огромните цицачи кратко пливале крај брегот и потоа го продолжиле својот пат кон отвореното море.

Појавата на китови во близина на брегот предизвикала страв меѓу туристите.

-Некои коментирале дека веќе нема да влезат во морето и да пливаат.

Покрај во Корчула китовите биле видени и од месното население и туристите во Ново Винодолско.

Италијанец погоди „шестка“ и доби 60 милиони евра

Среќен Италијанец е побогат за фантастични 60 милиони евра.

Анонимен Италијанец играл „ SuperEnalotto" и погодил „шестка“ за добивка од 60 милиони евра.

Добитните броеви биле 16, 24, 29, 53, 73 и 88, „ Jolly" бројот бил 62, а суперстар“ бројот бил 50 .

Среќниот добитник неверојатната награда од 60 милиони евра ја добил со вложени само три евра.

притисни ентер