Конгресот одби да го финансира ѕидот на Трамп , тој веднаш се закани со вето

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска доживеа голем пораз во Конгресот , каде беше одбиен неговиот предлог за финансирање на ѕидот на јужната граница на САД , за што гласаа и 12 републикански сенатори.

Бранејќи го еден од најзначајните проекти во неговиот мандат , Трамп најави вето на одлуката донесена од сенаторите. Тоа би значело дека градбата на ѕидот ќе може да продолжи.

,,ВЕТО!” , објави Трамп на Твитер веднаш по гласањето во Конгресот.

Тоа ќе биде прв пат Трамп да примени вето за да го исполни своето големо предизборно ветување , иако во Сенатот републиканците имаат мнозинство со 53 од 100 места.

Трамп се обидува да добие околу 8 милијарди долари за да го изгради ѕидот долж границата кон Мексико.

притисни ентер