БМВ е најбрз на мраз , но со помош на Тојота (ВИДЕО)

Со просечна брзина од 341,45 км/час БМВ 3 го урна брзинскиот рекорд во возење на мраз.

Постигнувањето на рекордот се случи во Шведска , во градот Арсунда за време на одржувањето на традиционалниот Спид Викенд, што се одржа на почетокот на месецов. Победникот е БМВ 3 , болид под чиј капак има 1 300 Кс .

Наместо четирицилиндерскиот , вграден е шестцилиндричен мотор , но со потпис на Тојота. Станува збор за моторот 2JZ , мотор што се вградувеше во Супра на Тојота.

притисни ентер