ЛАЗАЊИ ОД ПАЛАЧИНКИ СО ЛУТИ ПИПЕРЧИЊА

Рецепт на: Невенка Донева

Потребни состојки: 10 -12 лажици брашно, 5 јајца, малку шеќер, малку сол, 100 мл. минерална вода, 150 мл. млеко, малку масло, малку кечап,  500 гр. кашкавал, 500 гр. салама, 3-4 лажици павлака, малку мајонез, 100 гр.печурки и суви лути пиперчиња.

Постапка:

Најнапред се подготвуваат палачинките .

Во подлабок сад се ставаат: 1 јајце, малку шеќер и малку сол.

Состојките се мешаат со миксер и потоа постепено се додава брашното и се разредува со течностите.

Откако добро ќе се измати се добива смеса како јогурт.

Палачинките се пржат во тава со малку жешко масло.

Стаклената тава се премачкува со кечап.

Палачинката се полни со сечкан кашкавал и салама и се витка во ролна.

Истата постапка се повторува и со останатите 4 палачинки.

Палачинките се редат во стаклената тава.

Потоа се приготвува преливот.

Во подлабок сад се ставаат 3-4 лажици павлака и 4 јајца и се матат со лажица.

Се додава малку мајонез и се продолжува со матењето уште малку.

Палачинките се преливаат со смесата и се додаваат сечкани печурки.

Одозгора се реди сечкан кашкавал и лути пиперчиња.

Се става во загреана рерна да се пече околу 10 минути.

Мама Викторија задоволна од изборот на синот Ромео Бекам

Мегапопуларната џет-сетерка Викторија Бекам бурно реагираше на информациите дека нејзиниот најстар син Бруклин е во врска со пејачката Рита Ора. 

Но, мама Викторија сега е задоволна од изборот на нејзиниот среден син 16-годишниот Ромео.

Тинејџерот Ромео Бекам е во врска со една година помладата актерка Мили Боби Браун.

-Многу се млади, но се многу скаден пар. Пош ја одобрува нивната врска и е голем фан на Мили, изјавил извор близок на познатата двојка Дејвид и Викторија Бекам.

Мили семејството Бекам го запознала во 2016 година на прославата 70 години УНИЦЕФ во Лондон.

Мили Боби Браун стана позната по улогата во серијата „ Stranger Things" и сега е една од најдобро платените млади актерки.

Лудост, мастиката за жвакање на Ферги продадена за половина милион евра!!!

Мастиката за жвакање која славниот менаџер на англискиот фудбалски гигант Манчестер Јунајтед, Алекс Фергусон ја жвакал на својот последен меч во кариерата  вреди вистинско богатство.

Најновата информација од Островот покажува дека славниот тренер кој се повлече од фудбалот во 2013 година се уште привлекува внимание на јавноста. Иконата на Јунајтед Фергусон е вистинска институција.

Навивач кој присуствувал на последниот меч на популарниот Ферги на клупата на Манчестер Јунајтед, против вест Бромвич Албион (5-5) собрал нешто што му припаѓало на големиот стратег, а што може да се оцени и како нешто одвратно и за истото заработил вистинско богатство.

Имено, навивачот на тој меч ја собрал мастиката за жвакање која ја жвакал Фергусон, а скоро шест години подоцна ја понудил на аукција како раритет и за неа добил неверојатни 450 илјади евра.

Интересно, тоа дури и не била целата мастика за жвакање, туку само парче од неа, но тоа не било важно за богатиот колекционер.

Колекционерот за мастиката платил 450 000 евра и на тој начин го помогнал клубот , поради тоа што целиот овој приход ќе биде уплатен на сметката на Фондацијата Манчестер Јунајтед.

Фото: Секси деколте под градите!!

Нов моден тренд кај жените, деколте под градите, нешто многу секси и многу провокативно.

Следува серија на малку поинакви деколтеа, оние под градите. Изгледаат многу по провокативно од  „обичните“.

Деколте „под градите“ носи раперката Иги Азалеа. На бујната Иги деколтето под градите изгледа уште по провокативно.

Секси деколте под градите промовира и носи и атрактивната  Бразилка, адвокатка и модел  Ана Брага.

Една спортска верзија на деколте „ под градите“ носи и манекенката Роми Стријтд.

Во деколте под градите може да се види и една од најубавите жени на светот, популарната манекенка Емили Ратајковски.

Софи Касеј пак толку ги истакнува градите што тие може да се видат и од „авион“.

Наташа Блазик своите облини ги истакнува во „боите на пролета“.

притисни ентер