Видео: Финалистот ќе биде познат по реваншот на „Бернабеу“! Ел Класико без победник

Првото Ел Клаиско во 2019 , судирот на најголемите ривали во светскиот фудбалер, шпанските гиганти Барселона и Реал Мадрид заврши без победник со резултат 1-1 во рамките на полуфиналето од Купот на Кралот.

Патникот во големото финале ќе биде познат по реваншот на 27 февруари кој се одигра на „Сантијаго Бернабеу“ во мадрид.

Кралевите беа подобри во првиот дел, а домашната Барса во второто полувреме.

Домаќините дербито на Ноу Камп го почнаа без капитенот Лео Меси, кој остана на клупата за резерви поради повреда. Реал го искористи тоа и уште во 6 минута со голот на Васкез резултатски го отвори Ел Класико.

Барселона потоа долго  време ја имаше иницијативата,Ракитиќ ја погоди пречката, Навас беше поуспешен од Суарез, во овој дел и фудбалерите на Реал имаа неколку шанси за зголемување на водството, но, во 57 минута  Барселона заслужено стигнува до израмнување.

Малкон по лошата интервенција на Навас го погодува празниот гол за израмнување на 1-1.

Во продолжението од првото полуфинале иако и Меси влезе во игра фудбалерите на Барселона не успеаја да ја валоризираат теренската иницијатива.

Реваншот во Мадрид се игра на 27 февруари, за вториот финалист во шпанскиот Куп на Кралот одлучува дуелот меѓу Бетис и Валенсија.

Интер го фати Икарди во голема лага

Навивачите на Интер го прогласија за лажго поранешниот капитен на клубот.

При проверката на коленото на Мауро Икарди , докторите рекле дека се е во ред.

,,Мауро Икарди е подвргнат на прегледи на клиниката во Розано , поради болки во десното колено . Тестовите не покажаа промени на коленото во однос на прегледите на почетокот на сезоната.” , објави Интер.

Икарди пред почетокот на наптпреварот на Интер со Сампдорија , пријави поврда на коленото и не играше, најверојатно поради кавгата со клубот. Ваквата лага најверојатно скапо ќе го чини Икарди , па дури може и да се прости од Интер.

Сопругата на Икарди и неговата менаџерка, Ванда Нара му понудила две опции на Интер- јавно да му се извинат на Икарди за навредата , а втората е да му ја вратат капитенската трака.

Врвниот фудбалер на Јувентус има проблеми со срцето

Јувентус објави дека фудбалерот Сами Кедира ќе отсуствува најмалку два месеци поради проблеми со срцето.

Германскиот репрезентативец ќе пропушти најмалку пет натпревари поради вродената срцева аномалија. Нема да игра ниту вечерва во Мадрид против Атлетико во осмина финалето на Лигата на шампионите.

Откако ќе ги заврши испитувањата , Кадира ќе треба да прима терапија за да му се нормализира работата на срцето.

Во Струмица утре почнува меѓународниот „Пандев Куп 2019"

 Со учество на 74 екипи од Македонија, Бугарија, Србија и Романија започнува вториот по ред „Пандев Куп 2019". 

На овој меѓународен турнир ќе учествуваат над 1.500 дечиња во пет различни категории, што го прави најголем и најспектакуларен турнир кај нас.

Младите фудбалери од генерациите 2009 и 2010 ќе го отворат турнирот утре, каде ќе се натпреваруваат во четири групи од по четири екипи, односно две групи од по шест екипи. Турнирот ќе заврши в недела на 24 февруари.

На 28 овој месец стартува и натпреварувањето за генерациите 2006, 2007 и 2008. Овие млади фудбалери ќе се натпреварувааат на терените во Струмица и Дојран, а турнирот ќе биде затворен на 3 март.

– Ваквиот интерес на голем број екипи од повеќе земји го потврдува и фактот дека овој Пандев Куп под водство на најдобриот фудбалер од Македонија на сите времиња Горан Пандев, ќе прерасне во традиција и го добива епитетот за најмасовен и најсилен турнир, информираат од Академија Пандев.

Ова лето на истиот турнир, кој ќе се одржи за повозрасни категории, ќе учествуваат 96 екипи од повеќе земји.

Меѓународниот турнир „Пандев Куп 2019" е поддржан од Фудбалската Федерација на Македонија, Агенцијата за млади и спорт како и општина Струмица и општина Дојран. 

притисни ентер