Научниците на НАСА збунети од калта на новонастанат остров

Научниците на НАСА за прв пат стапнаа на новиот осдтров во Пацификот , што се формирал сам од себе и на него има леплива кал , што не може да објаснат од каде потекнува.

Островот во Тихиот Океан во близина на островскиот архипелаг Тонга постои веќе три години , што е рекорден период за ваков вид острови. Ова прв новонастанат остров во последните 150 години што опстанал подолго од неколку месеци.

Затоа , научниците на НАСА се заинтересирале и го снимиле од вселената , а потоа и на него пристигнал физичарот и геолог Ден Слајбек од Центарот за вселенски летови.

Брегот на островот бил прекриен со црн песок , по кој било тешко да се оди , но поголемиот дел од внатрешноста е прекриен со леплива кал , за чие настанување научниците немаат објаснување.

Од НАСА велат дека се земени примероци и ќе се испитува потеклото и составот на чудната кал .

,, На сателистските снимки се гледа материјал со светла боја. Станува збор за кал што е многу леплива. Иако го видовме со свои очи не можевме да утврдиме за што се работи. Уште не знаеме како настанала таа кал , зашто нe станува збор за вулканска пепел.” , вели професорот Слајбек.

За овие три години на островот се доселиле и птици , а има и растенија.

Од сега може се види какво е времето на Марс

НАСА објави дека од сега ќе може редовно да се следат временските услови на Марс.

Со еден клик ќе може да се дознае колкава е температурата на Марс , дали има ветар и слични временски услови.

На сондата на НАСА се наоѓаат инструменти , што бележат температура , брзина на ветар и притисок на воздухот ,а вселенската агенција овие податоци да ги сподели со сите заинтересирани.

Така , на пример оваа недела времето било типично за зимски услови на местото каде што е позтавена сондата , наречено Elysium Planitia.

Највисоката температура изнесувала -17 , а најниската -95 степени Целзиусови . Дувал ветар со брзина од 16,9 м/секунда.

Цитроен го враќа легендарниот Ами (ВИДЕО)

Цитроен реши по четири децении да го врати легендарното име на неговите нови автомобили.

Под името Ами Цитроен на саемот во Женева ќе претстави прототип на нов електричен автомобил. Освен што автомобилот е целосно на електричен погон , ќе има систем за брзо полнење , а ќе може да се набави ,,на барање”.

Тоа е најголемата новина од Цитроен , кој нуди преку апликација да моѓже да се најми автомобилот на период од пет минути до пет години. Освен интересните идеи за концептот, се нудат и дизајнерски решенија во вид на ,,волшебна кутија”.

Во должина од сам0 2,5 метри има место за две седишта , багашник , место за оставање работи , а секако и за погонот и сето тоа распоредено на минималистички начин.

На овој начин и со новото возило , достапно за сите, Цитроен ќе го прослави 100. роденден.

НБА играчот Томсон ја изневери Кардашијан со пријателка на нејзината сестра

Клое Кардашијан (34) го напушти НБА кошаркарот , Тристан Томсон (27) , откако во понеделникот дозна дека ја изневерил со најдобрата пријателка на нејзината помала сестра.

Кошаркарот , кој настапува за екипата на Кливленд Кавалиерс , во саботата на забавата во својата вила во Лос Анџелес се сплеткал со 21 гпдишната Џордин Вудс , најдобрата пријателка на Кајли Џенер (21).

Томсон вчера на Твитер напиша дека станува збор за лажни вести , но набргу ја избриша оваа објава.

Гостите , кои биле на забавата кај кошаркарот сведочат дека во еден момент тој им забранил да ги користат мобилните , по што пристигнала Џордин , која останала кај него дома до утрото.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

plus she know my babymama is a trophy 🏆

A post shared by HEIR JORDYN (@jordynwoods) on

Клое , која со Томсон има 10 месечна ќерка , ја прекина врската со него веднаш во понеделникот, откако кошаркарот признал дека бил во врска со Џордин.

притисни ентер