Еуроактив: Грција на 8 февруари ќе го ратификува протоколот за НАТО

Протоколот за члентсвото на земјава во НАТО треба да се потпише на почетокот од следната недела во Брисел, и веднаш потоа да биде испратен на ратификација во сите земји членки.

Можно е земјава уште во јули годинава да стане полноправна членка на НАТО. Ова оптимистичка претпоставка доаѓа по изразената желба на земјите членки максимално да ги забрзаат процедурите во парламентите за ратификација на протоколите за наше членство во алијансата.

Вакво предвидување има и европскиот портал „Еуроактив“ кој пишува дека Грција прави напори да го ратификува овој протокол на 8 Февруари. Пред два дена е дадена декларативна согласност од сите земји членки на НАТО за потпишување на овој протокол.

За овој процес да заврши и формално, на протоколот свои потпис треба да стават и амбасадорите на земјите членки. Дел од амбасадорите веќе добие овластување тоа да го сторат. Во меѓувреме Владата во Софија соопшти дека го овластила претставникот на Постојаната делегација на Бугарија во НАТО да го потпише Протоколот за членство за наше членство во Алијансата.

Министерот за надворешни Никола Димитров, вели дека е само прашање на време кога ова процедура ќе заврши и Македонија ќе го добие своето столче во НАТО.

По ова треба да почне процедурата за ратификација на протоколот за членството во НАТО, што треба да се направи во сите парламенти во земјите членки. Има држави каде што ова ќе помине брзо, но има и такви парламенти каде што процедурата и по комплексна, како на пример во Канада и Белгија. Оваа процедура за Црна Гора траеше една година, но во случајот со земјава, информациите се дека процедурата ќе биде побрза.

Британски новинар ќе објави книга за Меган Маркл: Дознав неверојатни работи

Меган Маркл и нејзините адвокати правеле се што можат за да го саботираат пишувањето на книгата.

Принцот Хари не е единствениот кој ќе објави книга со информации за членовите на британското кралско семејство. Британскиот истражувачки новинар, биограф и писател Том Бауер вели дека неговата книга за Меган Маркл содржи „извонредни информации“, пишува „Дејли меил“.

Бауер вели дека завршил со пишувањето на книгата и дека таа би можела да биде објавена оваа есен.

- Дознав работи за неа кои се навистина неверојатни. Мислам дека перцепцијата на јавноста за неа или ќе се потврди или ќе биде полоша, но во секој случај тоа ќе биде големо изненадување – вели Бауер.

Нему му било тешко да дојде до информации, вели тој, бидејќи луѓето најчесто не сакале да зборуваат, а Меган и нејзините адвокати направиле се за да го саботираат пишувањето на книгата.

Брнабиќ: Ни се закануваат со бомби бидејќи не воведовме санкции кон Русија

Српската премиерка Ана Брнабиќ во изјави дека честите дојави за бомби претставуваат притисок од странство врз Србија бидејќи таа не воведе санкции кон Русија по инвазијата на Украина, како што тоа го направија повеќето западни земји.

„Ние сме единствената земја во Европа која не воведе санкции кон Русија и притисоците се неверојатни од ден на ден. „Овие дојави за бомби се и притисок од странство поради невоведувањето санкции кон Русија“, изјави Брнабиќ за белградските медиуми, пренесе Н1.

Фото: Финска пивара направи НАТО пиво

Во екот на одлуката на Финска да стави крај на децениската неутралност и да бара членство во НАТО, една пивара одлучила да продава пиво со ознака на НАТО.

Сепак, дел од финската јавност не го поздрави потегот на пиварата и колку и да се за влез на нивната земја во Алијансата, сметаат дека во случајот со пивото се работи за промоција на алкохолизам, што не треба да биде случај.

Од друга страна, од пиварницата „Олаф Брувинг“ објаснуваат дека досега не се мешале во политиката, а сега повеќето Финци се за влез во НАТО, изјавил за медиумите извршниот директор на компанијата.

„Затоа се решивме на овој чекор, иако всушност не требаше толку многу „одлучување“, едноставно само го направивме“, рече тој.

Лименката „НАТО пиво“ е сина, а на неа има витез, кој на градите го има симболот на НАТО. Пивото се вика ОТАН, што е француски изговор на зборот НАТО

Од пиварата велат дека веќе добиле голем број нарачки за „НАТО пиво“.

притисни ентер