Се преврте автобус со туристи , седуммина загинати (ВИДЕО)

Седуммина туристи ги загубија животите , а 33 се повредени во автобус во кој имало и дваесетина странски туристи.

,,Од 40 патници во автобусиот, 22 биле странци и тоа државјани на Холандија, Британија , Франција , Мексико и Канада.” , јавуваат локалните медиуми. Автобусот се превртел на пат од местото Баракоа кон Хавана.

Меѓу жртвите досега се идентификувани само тројца кубански државјани. Од петмината тешко повредени , тројца се Кубанци , а двајца се странци и нивниот идентитет не е познат.

Возачот изјавил дека автобусот се излизгал на мокриот пат , а според очевидците се обидел да заобиколи возило кое му доаѓало од спротивната насока.

Трибина на ДОМ во Крушево: Придобивки од развојот на еко-туризмот

Зелената партија ДОМ одржа трибина во Крушево за придобивките од развојот на еко-туризмот. На трибината присуствуваа претставници од институциите, граѓански здруженија и угостителскиот сектор.

Во своето воведно обраќање, претседателката на ДОМ, Маја Морачанин зборуваше за значењето на еко-туризмот кој за разлика од масовниот туризам, истовремено овозможува заштита на животната средина и биодиверзитетот и економски бенефит, особено за локалното население.

"Со раст од 50% на бројот на туристи во мината година Крушево е добар пример како еко-туризмот може да придонесе за економски бенефит на локалното население. Тоа пред се, се должи на подемот на параглајдерството, алпинизмот, планинскиот велосипедизам и други форми на активен туризам"-рече Морачанин.

Директорот на Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот, Љупчо Јаневски ги истакна позитивните резултати од поддршката која Агенцијата ја обезбедува за развој на еко-туризмот. Особено значајни се финансиската помош за полетувалиштето за параглајдерство, ознаките за велосипедски и планинарски патеки, како и промоцијата на Крушево како туристичка дестинација на голем број меѓународни саеми за туризам.

Државната секретарка во Министерството за животна средина и просторно планирање, Ана Петровска говореше за значењето на управувањето со отпадот за квалитетот на живот на граѓаните, но и како предуслов за развој на туризмот. Таа го презентираше планот за управување со цврст отпад во Пелагонискиот регион, што ќе овозможи затворање на дивите депонии и изградба на регионална санитарна депонија во Суводол.

Претставникот од општина Крушево, Сотир Габелоски ги презентираше веќе реализираните и проектите кои општината ги планира за следниот период, со цел изградба на туристичка инфраструктура, подобрување на јавната хигиена и промоција на туризмот. Еден од најголемите предизвици е решавањето на деценискиот проблем со водоснабдувањето на Крушево.

Претставничката од параглајдерскиот клуб Хели ХЦ, Кристина Пејчиновска истакна дека во тек на петмесечната сезона, околу 2000 параглајдеристи престојувале во Крушево. Таа се осврна на потребата за постојано присутна спасувачка екипа, наплата на такса за летање, комуникација со контролата на летање, обезбедување на паркинг на полетувалиштето, како и слетувалиште за параглајдеристите и туристички мапи за посетителите.

Во текот на двочасовната конструктивна дискусија присутните истакнаа дека евидентни се позитивните  резултати од реализираните активности и ги дефинираа потребните мерки кои институциите треба да ги преземат за понатамошен развој на еко-туризмот во Крушево./МИА

Потпишан протокол за соработка во областа на борбата против трговијата со луѓе со Република Бугарија

Покрај засилената регионална соработка, Република Македонија настојува во континуитет да ги зајакнува и своите национални капацитети за борба против трговија со луѓе.

„Борбата против организираниот криминал не познава граници, што не упатува на заедничка акција. Мигрантската криза со која се соочија нашите држави во изминатите години го зголеми ризикот од трговија со луѓе, при што согледавме дека се потребни дополнителни напори преку креирање на зајакнат билатерален и регионален пристап. Свесни сме дека единствено преку градење и имплементација на заеднички иницијативи ќе се создадат цврсти темели за добрососедските односи, засновани на меѓусебно почитување и доверба“, рече министерот Оливер Спасовски по денешното потпишување на протоколот за соработка во областа на борбата против трговија со луѓе со Вицепремиерот за јавен ред и безбедност и министер за одбрана на Република Бугарија Красимир Каракачанов во Охрид.

Протоколот за соработка помеѓу Владата на Република Бугарија и Владата на Република Македонија во областа на борбата против трговијата со луѓе отвара нови можности за продлабочување на соработката во однос на превенцијата, идентификацијата и заштитата на жртвите на трговија со луѓе.

„Со потпишување на протоколот јасно ја изразивме нашата подготвеност за интензивирање на размената на информациите во однос на превенцијата и борбата против трговијата со луѓе, како и за спроведување на заеднички активности за идентификација на новите трендови за трговија со луѓе и креирање на погодни механизми за соодветен одговор. Исто така, со овој протокол се отвараат можности за спроведувањето заеднички јавни кампањи за подигнување на свеста на јавноста за превенција на трговијата со луѓе, како и спроведување на заеднички проекти, обуки и размена на искуства со цел јакнење на капацитетите за борба против трговија со луѓе“, рече Спасовски.

Покрај засилената регионална соработка, Република Македонија настојува во континуитет да ги зајакнува и своите национални капацитети за борба против трговија со луѓе.

„ Под раководство на јавните обвинители и со активно партиципирање на околу 50-тина полициски службеници, пред само една година воспоставиме Task Force за криумчарење мигранти и трговија со луѓе и од оваа перспектива можам да изразам задоволство што приоритетите се реализираат и во пракса даваат резултати“, рече Спасовски.

Вицепремиерот Каракачанов потенцира дека и потпишувањето на протоколот е уште еден показател за добрососедските односи и истакна дека очекува наскоро добри вести за Република Македонија односно започнување на преговорите со Европската унија.

„Македонија има пријател и поддржувач во Република Бугарија“, рече Каракачанов.

Спасовски и Каракачанов ја потенцираа одличната соработка меѓу двете држави, која ќе продолжи и во наредниот период, напишаа во соопштението од МВР.

Нова премиера и гостувања на Битолскиот театар

Ансамблот на НУ Народен театар-Битола ги завршува подготовките на нова премиерна претстава како и подготовките за настап на „Охридско лето" и фестивалот „Град театар" во Будва, Црна Гора.

Од НУ Народен театар-Битола информираат дека премиерата на претставата „Август во округот осејџ" ќе се изведе на 30 јули, а пред и по премиерата ќе се реализираат фестивалските настапи во Охрид и Будва.

-На барање на организаторите и фестивалските селектори, во Охрид и Будва ќе ја одиграме претставата „Бакхи-краток преглед на распадот" за која како што е познато добивме високи признанија на фестивалот „Војдан Чернодрински" во Прилеп. На задоволство на македонската и црногорската публика, но и на наше задоволство, претставата на 25 јули ќе ја одиграме на сцената на „Охридско лето", а на 10 август на фестивалот во Будва, информираа од секторот за односи со јавност при НУ Народен театар-Битола.

Како што е познато режисер на претставата „Бакхи-краток прегледна распадот" е Игор Вук Торбица, драматург Билјана Крајчевска, а во претставата настапуваат 12 актери на битолскиот театар. /МИА

притисни ентер