Најновиот Мерцедес ја следи работата на срцето на возачот (ВИДЕО)

Мерцедес ја претстави најексклузивната изведба на А класата , моделот ЦЛА , кој за прв пат ја следи работата на срцето на возачот и се прилагодува кон него.

Новиот Мерцедес е различен и по големината , така што во однос на претходникот е подолг за 48 мм, со должина од 4,688 мм. Поголем е и во широчина и тоа за 53 мм , односно е широк 1.830 мм. Но тоа не пречи во однос на коефицинетот на отпорот на воздухот , кој остана ист , односно 0,23 пред се поради елегантната линија.

На саемот во Лас Вегас Мерцедес дебитираше со моделот ЦЛА 250 со 2.0 турбо мотор и 225 Кс , а се управува со седум степен менувач со две спојки. Особено се издвојува и според инфотенментот во кабината на автомобилот.

Во него е вграден ,,Хеј Мерцедес “ гласовен систем на наредби со препознавање на гласот на возачот. Системот MBUX ги разликува и движењата на различни личности , одговара на комплексни прашања и подобро ги разбира желбите на патниците.

Благодарение на вградените паметни спортски часовници на Гермин , ја следи работата на срцето на возачот и ја прилагодува кон Енерџајзинг контролата за удобност , вклучително и за амбиенталното осветлување.

И во делот на безбедноста важат високите стандарди. За тоа се вградени системи на делумно автономно возење , автоматско кочење и држење на насока во сообраќајна лента.

Во мај почнува продажбата на овој модел и во Европа , а производителите се надеваат дека овој Мерцедес ќе биде привлечен за помладите возачи.  

Дневен хороскоп за 26.3.2019

Дневен хороскоп за вторник , 26 март 2019 година. 

Овен 21.3-20.4.

Љубов

Било да сте во врска или сами, ќе бидете несигурни во врска со низа прашања каде оди сето ова. Од вас се бара поголема доза на толеранција.

Кариера

Вашите колеги денеска ќе се покажат малку повеќе вешти во уметничките или креативните работи. Тиа ќе се изразуваат , а вие следете ги.

Здравје и совет

Дишете длабоко.

Бик 21.4- 20.5.

Љубов

Ако сте во врска, ќе настојувате со љубезен и мирен пристап да одржувате солиден статус кво. самците за сега ќе останат осамени.

Кариера

Држете се до проверени правила и почитувајте ги зададените примери. Се што е надвор од тие граници би можело да предизвика пропусти или збрка.

Здравје и совет

Трпение, спасение.

Близнаци 21.5.-21.6.

Љубов

Ќе се занимавате со вашите мали тајни. Анализите за нив ќе ви одземат голем дел од времето , кое инаку ќе го поминевте сами и во двојка.

Кариера

На крајот на еден проект ќе се покаже дека сте направиле повеќе од другите или повеќе отколку што самите од себе очекувавте.

Здравје и совет

Малку пополека и обмислено.

Рак 22.6-22.7.

Љубов

Ќе продолжите да уживате во друштво на саканите лица. Младите би можеле дури и да се вљубат.

Кариера

Во текот на денот ќе забележите дека работите се полесно и полесно. а освен тоа ќе добивате и пофалби.

Здравје и совет

Би можеле да поместите планини.

Лав 23.7-22.8.

Љубов

Веројатно е изразување на емоции од страна на лице со кое работите или вашата сакана личност ќе ви дојде на работа.

Кариера

Без оглед што не сте богати , денеска ќе заклучите дека сте задоволни од своите приходи. Не е се во парите.

Здравје и совет

Во право сте целосно.

Девица 23.8.-23.9.

Љубов

Ве очекува трошок на кој не сте сметале и тоа поради една многу драга млада личност. Инаку , вашата врска добро напредува.

Кариера

Во работата се повеќе успевате да ги споите задоволството со обврските. Тоа ве мотивира за да добивате нови креативни идеи.

Здравје и совет

Излезете на свеж воздух.

Вага 24.9.-23.10

Љубов

Другата страна денеска ќе ви ја покаже својата нежност или ќе ви се довери. Бидете внимателни и сетете се како ви беше на вас.

Кариера

Помали несогласувања ќе бидат поврзани со темата за паузи на работното место, но генерално за вас сите рабхоти се подобруваат.

Здравје и совет

Почастете се со нешто што го посакувате.

Шкорпија 24.10-22.11.

Љубов

Довербата што од вас ја очекува другата страна ќе се зацврсти доколку се потрудите да бидете добар слушател. Не е тоа толку тешко.

Кариера

Би можеле да почнете нова работа или нов проект. Подготвени сте за битка и предизвици што ве очекуваат до неговото исполнување.

Здравје и совет

Согледувајте ја реалноста.

Стрелец 23.11.-21.12.

Љубов

Одличен ден за љубов и за изразување на чувствата. Многумина денеска ќе си ја отворат душата и ќе го покажарт своето лавовско срце.

Кариера

Дури и ако не бидете сосема јасни , ќе ве разберат зашто ќе бидете уверливи поради емоциите што ги внесувате во она што ќе го работите.

Здравје и совет

Ќе бидете прифатени.

Јарец 22.12.-20.1.

Љубов

И денеска ќе продолжите со вашите љубовни успеси. Оние во врска ќе бидат среќни , а самите секако нека излезат. Се е можно.

Кариера

Како што поминуваат работните часови, вие се повеќе во мислите ќе се насочите кон организирање вечера со пријатно друштво.

Здравје и совет

Здрави сте и весели.

Водолија 21.1.-19.2.

Љубов

Во длабочината на душата ќе чувствувате несигурност поради празнината во љубовниот живот. Немојте да се внесувате во тоа.

Кариера

Доколку малку застанете , ќе видите дека работите се одвиваат се подобро и подобро. Затоа не се замарајте со ситници.

Здравје и совет

Не може се да биде совршено.

Риби 20.2.- 20.3.

Љубов

Не се плашете од вашата сериозност и сериозните намери. Можеби сега е време кога тоа може да го покажете во личните односи , кои инаку се добри.

Кариера

Она што вие сега го развивате и го градите, сигурно е дека ќе се развиое во долгорочна работа. Само продолжете.

Здравје и совет

Не е забрането ако сакате да се опуштите.

Мисир го запре сообраќајот за да може да помине јато мисирки (ВИДЕО)

Како мисирките од американската држава Њу Хемпшир го преминуваат патот? Со помош на еден мисир , кој го запре сообраќајот.

На снимката направена во местото Личфилд на 14 март се гледа група мисирки како се обидува да премине преку пат полн со возила.

Видеото го снимил извесен Дони Померлау , по што стана хит на социјалните мрежи , како и на американските медиуми. Мисирот , откако целото јато го премина патот , им се придружи и мирно продолжи со прошетката.

Реинкарнацијата на познатиот БМВ е подготвен за производство (ВИДЕО)

Серијата 02 на БМВ спаѓа во најпосакуваните класици , а сега се појави во модерно издание.

Уште минатата година германскиот Everytimer Automobile го претстави прототипот на кабриолет врз основа на серијата 1 на БМВ , која се потпира на легендарниот 2002.Препознатливите округли светла напред и назад прво е што паѓа во очи кај ЕТА02 Convertible , како и познатата маска.

Станува збор за 3.0 V6 мотор , со школка од карбон . Моделот е изложен во Штутгарт на саемот Retro Classics.

Достигнува брзина до 250 км/час и забрзување од0-100км/час за 5 секунди.Преработката се наоѓа и во слободна продажба за почетна цена од 70 000 евра.

притисни ентер