Каракачанов: Македонците да се освестат и да станат нормален народ

Не сакам да бидам запаметен како глупак во историјата кој што тргнал со добра намера да помогне на еден народ, но од македонска страна имаат обичај да тресат.

Треба да се осветат и да станат нормален народ, да не кажам добри Бугари ,, изјави Красимир Каракачанов министерот за одбрана и вицепремиер на Бугарија во неделна емисија на бугарското национално радио пренесуваат бугарските медиум .

Тој за напишаниот статус со кој вчера му се се обраќа на премиерот Заев да не ја злоупотребува темата со македонскиот јазик и дека тоа ќе го чини ЕУ и НАТО вели дека реагирал не само како претседател на ВМРО туку и како човек кој активно работел да се случи договорот меѓу Македонија и Бугарија. Според него Македонија треба да ја коригира својата политика и во однос на историјата која според него е фалшлива , а и тоа што се учи во училиштата за Каракачанов е со антибуграски дух .

Тој вчера меѓу другото реагираше и за новото име согласно Преспанскиот договор.

,,Северна Македонија е географско именување што вклучува и територии од Република Бугарија. Заев утре може да посака целосно идентичен бугарски дијалект да биде изучуван како официјален странски јазик кај нас. Тоа е недозволиво. Тоа е провокација”, вели Каракачанов.

Вчера македонското министерство за надворешни работи за канал 5 испрати реакција за ставовите на Каракачанов кое го пренесоа бугарските медиуми.

Изјавата е извонредна прилика за сличен контра - одговор и создавање на врзан негативен круг што ќе не’ оддалечи едни од други и ќе создава непријателство, наместо пријателства .Потпишавме договор за пријателство и ќе градиме пријателство, но тоа подразбира меѓусебно разбирање, почит и грижа за интересите на соседот, се вели во соопштението на МНР.

Поранешниот амбасадор во Виена и Берлин ,Ѓорѓи Филипов вели дека изјавата на Каракачанов има за цел да ја зајакне неговата позиција и позицијата на партијата што ја предводи .Тој смета дека ова нема да наштети на македонската позиција

„ Вакви и слични коментари како она со поранешниот министер на Грција ќе има и понатаму и тоа не треба да биде закана за имплементацијата на првиот и вториот договор и со Бугарија и со Грција“ – изјави поранешниот амбасадор во Виена и Берлин ,Ѓорѓи Филипов.

Изјавата на Заев околу македонскиот јазик и негово изучување во Грција претходно предизвика реакции и во Грција, при што поранешниот шеф на грчката дипломатија, Никос Коѕијас, рече дека да бил сè уште министер „ќе го потегнел за уши на сите начини, и од НАТО, од Европската унија и од Нимиц“.

Нозете на Хајди Клум се проценети на 2 милиони долари, едната вреди повеќе

Таа ги осигурила нозете на два милиони долари, но левата и десната не вредат подеднакво.

Супермоделот и ТВ водителка Хајди Клум ги осигурила своите нозе на два милиони долари, пишува „Vanity Fair“.

Гостувајќи во една ТВ емисија таа откри дека нејзините нозе не вредат подеднакво. Појасни и дека од детството на левото колено има лузна од расекотина која ја добила откако се исекла од стакло.

Таа додаде и дека поради тоа левата нога не вреди колку и десната, а појасни дека за разликата во вредноста на своите нозе дознала по проценката од лондонски „Lloyd“.

Клум вели дека и е необична целата ситуација со осигурувањето и дека тоа го сторила на барање на еден од своите клиенти со кои соработувала.

Фудбалер на Арсенал под истрага поради жолт картон- вмешана е и обложувалница

Фудбалската асоцијација на Англија (ФА) истражува еден фудбалер на Арсенал поради жолт картон добиен претходно оваа сезона.

Обложувалниците претходно во текот на сезонате ја предупредиле ФА дека голема суна на пари е упатена на играта дека фудбалерот од лондонскиот клуб ќе добие жолт картон на еден од мечовите. Потоа ФА започнала истрага.

Веста прво ја објави „The Athletic“, додека „Sky“ пишува дека од ФА им е соопштено дека се свесни за моменталната ситуација и дека ја истражуваат.

„The Athletic“ претходно соопшти дека им е познат идентитетот на играчот, но дека поради почитување на приватноста не сакале да ја откријат.

Од Арсенал одбиле да ги коментираат овие наводи.

Почина писателот Нусрет Дишо Улку

​По кратко боледување вчера почина Нусрет Дишо Улку, писател од турската националност, автор за деца и млади, преведувач.

Роден е на 24 март 1937 година во Призрен, Косово. Член е на Друштвото на писатели на Македонија од 1967 година.

Автор е на поетските збирки: „Деца и дрвја“ (1963) „Детски раце" (1967), „Триаголник“ (1968), „Од сѐ по нешто“ (1977), „Море и јас“ (1974), „Епопеја“ (1976), „Внатрешен рев“ (1988), „Големи деца“ (1992), „Затворена љубов отворено писмо“ (2011) и на прозните дела „Црниот Исмет“ (1973) и „Три мечиња“ (1992).

Друштво на писатели на Македонија

притисни ентер