Како медицинските сестри да ја задржат работата?

Околу 40 медицински сестри кои работеле кај докторите кои имаат приватни ординации под концесија останале без работа за една година.

Јагода Младеновска останала без работа откако докторот кај кого работела се пензионирал и ја затворил ординацијата.  Нејзините шанси за вработување се многу мали во државните здравствени установи.

Од здружението на медицински сестри, техничари и  акушерки велат дека измените во законот за здравствена заштита мора да бидат што поскоро, бидејќи овој персонал останува без работа.

Во период кога Македонија се соочува со дефицит на медицински персонал, од здружението објаснуваат дека овој медицински персонал има искуство и дека може да продолжи да работи. 

Средба Димитров – Лајчак

Словачкиот шеф на дипломатијата Лајчак, кој се наоѓа во дводневна посета на нашата земја, ќе биде примен и од државниот врв на  Македонија. 

 Актуелните предизвици во регионот на ОБСЕ, процесот на пристапување на Македонија во НАТО и во Европската Унија, како и динамиката и развојот на македонско-словачките билатерални односи ќе бидат теми на средбата денеска во Скопје на словачкиот министер за надворешни работи и актуелен претседавач со Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ), Мирослав Лајчак, со неговиот домаќин, шефот на дипломатијата Никола Димитров.

Како што соопштија од МНР, покрај тет-а-тет средбата, Димитров и Лајчак ќе имаат воведно обраќање на Втората пленарна сесија на Националната конвенција за Европска Унија во  Македонија, во организација на Европското движење  Македонија и Словачкото здружение за надворешна политика. На форумот ќе се дискутира за реформите во неколку поглавја на Европската Унија, вклучително и за поглавјата 23 и 24: Правосудство и основни права и Правда, слобода и безбедност.

Словачкиот шеф на дипломатијата Лајчак, кој се наоѓа во дводневна посета на нашата земја, ќе биде примен и од државниот врв на  Македонија. 

Ново рочиште за случајот „Маџар телеком" на СЈО

Случајот го води судијката Ленка Давиткова, а застапник на обвинението е Лиле Стефановска од СЈО. Постапката се наоѓа во доказна постапка и се сослушуваат сведоци предложени од обвинителството.

 Во Основниот кривичен суд во Скопје денеска треба да продолжи судењето против поранешниот генерален и поранешниот финансиски директор на Македонски телеком, Атила Сендреи и Ролф Плат, како и други две лица за злоупотреба на службената положба и склучување фиктивни договори за консултантски услуги со кипарски фирми, познат како „Маџар телеком”.

Случајот го води судијката Ленка Давиткова, а застапник на обвинението е Лиле Стефановска од СЈО. Постапката се наоѓа во доказна постапка и се сослушуваат сведоци предложени од обвинителството.

Судењето за „Маџар телеком" почна во 2011 година, а потоа случајот го презеде Специјалното јавно обвинителство.

Покрај Сендреи и Плат, обвинети се и Михаил Кефалојанис и Золтан Кешиус. Се сомничат дека склучувале фиктивни договори за консултантски услуги со кипарската консултантска куќа „Чаптекс холдингс лимитид" и на тој начин ги оштетиле „Македонски телеком" и Буџетот на Македонија.

Конференција за донирање вишоци храна

 Најголемите 50 компании  денеска ќе присуствуваат на конференција за донирање вишок храна, што е во организација на „Сите сити", и ќе можат да ги слушнат предлозите и општествените придобивки од донирањето храна за целокупното општество.

На конференцијата најавено е обраќање на премиерот Зоран Заев, министерката за труд и социјална политика Мила Царовска, директорот на Фондот за иновации и технолошки развој Јован Деспотовски и на претставници на бизнис-секторот.

Настанот ќе го отвори Блаже Јосифовски, претседател на „Сите сити", кој ќе даде видување за состојбата во државата и за тоа како може големите компании да помогнат во намалување на проблемот со гладот и преголемото фрлање храна.

Конференцијата ќе се одржи во хотелот „Мериот" кој, како што информираат организаторите, како општествено одговорна компанија секогаш ги поддржува настаните од хуманитарен карактер и овој пат со овозможување бесплатна конференциска сала, техничка опрема и кафе-пауза.

притисни ентер