Усвоениот предлог за уставните измени испратен до Собранието

Предлогот за пристапување кон уставните измени поврзани со преспанскиот договор, усвоен на вонредната владина седница е испратен до Парламентот. 

Содржи четири сушински промени кои од утре влегуваат во Собранието, каде се уште е нејасно дали е обезбедено потребното двотретинско мнозинство.

Ниту потпретседателската на Собранието Ременски не прецизираше дали веќе е обезбедена двотретинска поддршка во собранието. Ги повика пратениците да преземат одговорност, да ја послушаат волјата на граѓаните кои се изјасниле на референдумот и да гласаат за уставните измени. Порача оти амнетија нема да има, а доколку раководството на ВМРО-ДПМНЕ и понатаму го блокира процесот, веднаш ќе се оди на предверемни избори.

Од опозициската ВМРО-ДПМНЕ велат дека Заев нема легитимитет да го менува Уставот и уставното име на Република Македонија. Го повикуваат премиерот да се откаже од капитулантскиот договор со Грција.

„Зоран Заев нема легитимитет да ги менува идентитетот, историјата, културата и традицијата на Република Македонија. Граѓаните не ја поддржаа неговата антидржавна политика и му порачаа дека договорот од Преспа за промена на името е правно - политички мртов“, се наведува во партиското соопштение.

По доставувањето на амндманите до Уставната комисија во Собранието, започнува расправата која може да трае најмногу 10 дена, а уставните измени најверојатно ќе се гласаат идниот вторник. За да поминат во Собранието потребно е поддршка од девет опозициски пратеници, односно за уставните измени да гласаат вкупно 80 пратеници.

Разбојници ја убиле сопругата на легендарен музичар

Сопругата на легендарниот музичар Кларенс Авант е убиена во вторникот во нејзиниот дом во елитната населба Трусдејл Естејтс во Лос Анџелес.

Имено, таа била убиена од крадци кои упаднале во нивната семејна куќа.

Полицијата на Беверли Хилс била повикана во куќата во Трусдејл Естејтс во вторникот вечерта околу 2.30 часот по полноќ, откако на телефонскиот број 911 добиле повик дека некој бил застрелан и убиен.

Сопругата на Авант, Жаклин Авант, итно била пренесена во болница, каде што подоцна починала. Таа имала 81 година.

Семеен извор изјавил за ТМЗ дека разбојниците пукале додека влегле во куќата и ја погодиле сопругата на Авант.

Авант (90) во тој момент бил дома, но не е јасно дали е повреден во нападот.Легендарниот музичар беше примен во Куќата на славните во октомври, а покрај него беше неговата сопруга.

Нивната ќерка Никол Авант е во брак со извршниот директор на Нетфликс, Тед Сарандос.

СЗО: За неколку дена ќе знаеме колку е заразен омикрон

Светската здравствена организација очекува за неколку дена да има повеќе информации за тоа колку е заразен новиот сој на корона, омикрон, изјави денеска техничкиот директор на СЗО Марија ван Керхове.

Во соопштението се посочува дека СЗО ќе има податоци за омикрон многу побрзо од предвиденото, бидејќи Женева претходно соопштила дека ќе бидат потребни недели за да се добијат податоците, пренесе Ројтерс.

Некои од главните прашања се дали сојот е позаразен или отпорен на заштитата од вакцини, а одговорите треба да се почекаат, се додава.

Софија Вергара на луда латино забава во кругот на семејството (ВИДЕО)

Софија Вергара (49) изгледа сензационално на прославата на американскиот Ден на благодарноста, а актерката на социјалните мрежи се пофали со фотографии и видеа од забавата на која присуствуваа членовите на нејзиното семејство.

На ѕвездата од ТВ серијата „Модерно семејство“ и` се придружија помладата сестра, музичарката Вероника (21) и внуката Клаудија (29). Веселото трио танцува пред огледалото, а на Софија подоцна во танцовите чекори и се придружила и нејзината баба.

Се чини дека на споменатата забава не присуствувал актерот Џо Манганиело (44) за кого заносната американско-колумбиска дива се омажи во 2015 година.

- Среќна шеста годишнина од бракот, љубов моја! Уште многу години заедно! Те сакам – напишала Софија на Инстаграм во вторникот.

Двојката се свршила на Божиќ за време на романтичен одмор на Хаваи во 2014 година, само шест месеци откако Вергара раскинала со Ник Лоеб. Тие се венчале во 2015 година во Палм Бич, Флорида. Заедно немаат деца, а Софија е мајка на 27-годишниот син Манол, кој го доби со поранешниот сопруг Џо Гонзалес.

притисни ентер